Vitaminat në fillim të shtatzanisë ulin rrezikun e autizmit tek fëmijët e predispozuar

0 1

Marrja e vitaminave gjatë muajit të parë të shtatzënisë mund të zvogëlojë rrezikun e zhvillimit të autizmit te fëmijët me predispozitë gjenetike. Kjo është që hipotezua e hedhur nga Simeup (Shoqëria Italiane e Mjekësisë Emergjente dhe Urgjencës Pediatrike) Seksioni i Umbrias.

Ka një bazë gjenetike

Autizmi është një çrregullim i trashëguar kryesisht në të cilin përbërësi gjenetik është përgjegjës në 83% të rasteve. Në rastin e familjaritetit, duhet të theksohet se vëllezërit e motrat më të reja të fëmijëve me autizëm kanë deri 13 herë më shumë gjasa sesa popullsia e përgjithshme për të zhvilluar çrregullimet tipike të këtij çrregullimi. Megjithatë, nënat e fëmijëve me çrregullime të spektrit të autizmit mund të zvogëlojnë rrezikun e autizmit te fëmijët e tjerë duke marrë vitamina gjatë muajit të parë të shtatzënisë.

Një studim ndërkombëtar

Kjo është demonstruar nga studimi i fundit ndërkombëtar i kryer me mbi 241 fëmijë, vëllezërit e motrat më të vjetër të të cilëve ishin diagnostikuar me autizëm. Hulumtimi zbuloi se rreth 33% e fëmijëve nënat e të cilëve nuk kishin marrë vitamina në muajin e parë të shtatzënisë zhvilluan çrregullime të spektrit të autizmit. Ndërsa vetëm 14% e fëmijëve nënat e të cilëve kishin marrë vitamina treguan këtë simptome të rënda të sëmundjes.

Ushqime dhe suplemente

Në shtatzëni, marrja e vitaminave edhe përmes një diete të duhur është thelbësore për të ruajtur shëndetin e nënës dhe fëmijës së palindur, në afat të shkurtër dhe afatgjatë. Vitaminat janë substanca organike molekulare me peshë molekulare të ulët strukturore dhe janë thelbësore për kryerjen e funksioneve jetësore. Mungesa kronike mund të çojë në disa simptoma që zhduken pas korrigjimit të mungesës që në disa raste, gjithashtu mund të çojë në dëmtime kronike.

Shtojca e acidit folik në shtatzëni, rekomandohet për të parandaluar disa keqformime, gjithashtu për të zvogëlouar rrezikun e autizmit te fëmijët e predispozuar.

Lexo edhe: A mund te marr megavitamina kur tentoj per shtatzani?

Posted in I pakategorizuar

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X