Verdheza tek bebet, simptomat, shkaqet dhe trajtimi

0 0

Cfarë është verdhëza?

Verdhëza është një shqetësim që shfaqet tek i porsalinduri. Ajo shoqërohet me ngjyrën e verdhë të lëkurës dhe mukozave të dukshme si për shembull të gojës, e cila shkaktohet nga bilirubina e cila akumulohet mbi vlerat normale, si edhe shfaqja e sklerave në sy.

Cilat janë shkaqet e verdhëzës?

Verdhëza shfaqet kur:

  • Sasia e qelizave të kuqe shkatërrohet shumë shpejt, duke lëshuar kështu bilirubinë;
  • Mëlçia ka ndonjë patologji dhe nuk ka mundësi të nxjerrë bilirubinën me anën e bilës;
  • Vihet re ndërprerje e kanaleve biliare, gjendje e cila shkaktohet nga prania e cistiteve.

Cfarë është verdhëza fiziologjike?

Ky është një shqetësim shumë i përhapur tek të porsalindurit, dhe prek fëmijët prematurë në rreth 80% të rasteve. Verdhëza fiziologjike shfaqet kryesisht në ditën e dytë pas lindjes, dhe në raste më të rralla në ditën e 3-të dhe të 4-t, për t’u zhdukur në ditën e 8-të dhe në ditën e 14-të për fëmijët prematurë.

Kur bëhet e rrezikshme?

Verdhëza bëhet e rrezikshme kur bilirubina arrin në tru, gjendje e cila shkakton dëme të mëdha.

Trajtimi

Për të parandaluar dëmet që mund të shkaktojë verdhëza, fëmija i nënshtrohet një trajtimi me fototerapi, e cila me anën e përdorimit të një drite blu me spektër të lartë shkatërron bilirubinën duke e kthyer në një formë jo toksike. I porsalinduri i nënshtrohet kësaj terapie në një kohë preçize deri në zhdukjen e verdhëzës.

Lexoni edhe: Verdheza dhe gjidhenia


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X