Vathet tek vajzat e vogla, kur duhet te vendosen?

0 0

Vathët janë një aksesor që nënat i preferojnë edhe për vajzat e vogla.

Por cili është në të vërtetë momenti i duhur për të hapur vrima në veshët e vajzave?

Nuk mund të themi se ekzistojnë pasoja të rënda në lidhje me shpimin e veshëve tek vajzat, por duke qënë se lëkura është shumë e hollë dhe e brishtë, rreziku për t’u infektuar është tepër i lartë. Sapo është hapur vrima me anën e pistoletës së posaçme, në vendin e shpimit do të shfaqet një irritim që duhet të mjekohet dhe mbahet nën kujdes vazhdimisht. Edhe pse mendoni se fëmija nuk ka kuptuar asgjë, gaboheni. Për të kjo është një traumë e vogël. Përse duhet ta bëni vajzën të mendojë që në moshë kaq të vogël se pamja e jashtme është e rëndësishme?

Kur duhet tu vendosim vathë bebeve?
Ajo çfarë ju këshillojmë ne…

Rreth moshës 6-7 vjeçare mund të vendosni vathët e parë tek veshët e vajzës suaj. Në këtë moshë edhe ajo ndoshta do t’i dëshironte t’i kishte ashtu si vajzat e tjera. Në këtë moshë edhe rreziku për infeksion është më i ulët.

Lexoni edhe: Pse femijet jane te rrezikuar ne kuzhine? 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X