loading

Ushqimet që ju bëjnë mirë për mëlçinë

Doni nje shendet te mire te melcise? Kosnumoni keto produkte dhe shmangni disa te tjera:
0 0
  1. Kafja

Kafja duket se zvogëlon grumbullimin e yndyrës në mëlçi. Ajo gjithashtu rrit antioksidantët mbrojtës në mëlçi. Përbërësit e kafes gjithashtu ndihmojnë enzimat e mëlçisë të pastrojnë trupin nga substancat që shkaktojnë kancer.

  1. Tërshëra

Konsumi i tërshërës është një mënyrë shumë e mirë për të shtuar fibra në dietën tuaj, të cilat janë të dobishme veçanërisht për mëlçinë.

  1. Çaj jeshil

Një studim i vitit 2015 në Gazetën Botërore të Gastroenterologjisë zbuloi se çaji jeshil mund të ndihmojë në uljen e përmbajtjes së përgjithshme të yndyrës, luftën kundër stresit oksidativ dhe uljen e shenjave të tjera të sëmundjes së mëlçisë yndyrore jo-alkoolike.

  1. Hudhra

Hudhra ndihmon në eleminimin e yndyrave të përgjithshme të trupit.

  1. Grupi i luleshtrydheve, boronicave, manaferrave

Antikosidantët e gjendur në këto produkte ndihmojnë mëlçinë nga dëmtimet e ndryshme.

  1. Rrushi

Anioksidantët e gjendur tek rrushi ndihmojë në reduktimin e inflamacionit.

  1. Grupi i fruta perimeve:

avokado

banane

panxhar

brokoli

oriz kaf

karota

limon

papaja

shalqi

  1. Peshqit

Omega 3 e gjendur tek peshqit redukton inflamacionin e mëlçisë.

  1. Arrorët (arrë; kikirikë; bajame, lajthi)

Ato përmbajnë acide yndyrore, vitaminë E dhe antioksidantë që reduktojnë inflamacionin dhe stresin oksidativ.

  1. Vaj ulliri

Konsumi i një sasie të lartë yndyre nuk është i mirë për mëlçinë, por gjithsesi për një sasi të moderuar trupi ynë ka nevojë.

Ushqimet që duhet të evitoni

Ushqimet me përmbajtje të lartë yndyre;

Ushqimet që përmbajnë shumë niseshte;

Sheqeri;

Kripa;

Alkooli.

Lexo edhe: Nëse nuk lani dhëmbët mund të prekeni nga kanceri i mëlçisë, ja çfarë thotë studimi i ri


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Çfarë  është Vitamina F? Përfitimet...

Përkundrazi, vitamina F është një term për dy yndyrna - acidi alfa-linolenik (ALA) dhe acidi linoleik (LA). Ato janë thelbësore për funksionet e rregullta të trupit, përfshirë aspektet e shëndetit...

Njerëzit më të gjatë kanë...

Shkencëtarët që shikuan ADN-në e 1.2 milion njerëzve zbuluan se njerëzit më të gjatë kishin më shumë gjasa të kishin fibrilacion atrial. Për çdo cm shtesë gjatësi, rreziku rritej me...

Nëse doni të keni një...

Dhimbja e vazhdueshme në gjoks është problemi më i zakonshëm që shfaqet në 70% të grave. Përveç kësaj, ndonjëherë mund të ndjeni acarim ose kruajtje. Një zonë e tillë e...

Çfarë i bën nyjet dhe...

Termi mjekësor për këto zhurma është "crepitus", nga latinishtja "kërcitje". Njerëzit e të gjitha moshave mund të pësojnë crepitus, megjithëse kjo gjë bëhet më e zakonshme në pleqëri. Por çfarë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X