Nëse nuk lani dhëmbët mund të prekeni nga kanceri i mëlçisë, ja çfarë thotë studimi i ri

Kujdesuni për shëndetin tuaj oral, pasi hulumtimet e reja kanë zbuluar se nëse nuk lani dhëmbët mund të rrisni rrezikun e kancerit të mëlçisë me 75 për qind.
0 0

Hulumtuesit në Queen’s University Belfast analizuan të dhënat nga mbi 469.000 njerëz në Britaninë e Madhe, duke investiguar lidhjen midis shëndetit oral dhe rrezikut të kancereve gastrointestinalë, duke përfshirë mëlçinë, zorrën së trashë, rektum-in dhe kancerin e pankreasit.

Ata kanë gjetur një lidhje të konsiderueshme midis mungesës së higjienës orale dhe kancerit hepatocellular (HCC), e cila është edhe forma më e zakonshme e kancerit të mëlçisë.

Mungesa e higjenës orale është e lidhur me rrezikun e disa sëmundjeve kronike, siç janë sëmundjet e zemrës, apo edhe goditjet në zemer dhe diabeti.

Nga 469.628 pjesëmarrës në studim, 4.069 u prekën nga kanceri gastrointestinal gjatë një periudhe (mesatare) gjashtë-vjeçare. Në 13% të këtyre rasteve, pacientët raportuan se kishin mungesë të higjienës orale.

Cfarë e lidh mungesën e higjienës me kancerin e mëlçisë

Arsyeja pse mungesa e higjienës mund të jetë më e lidhur me kancerin e mëlçisë, në vend të kancereve të tjerë të tretjes nuk është shumë e qartë.

Një shpjegim është roli i mundshëm i baktereve në gojë që bëjnë të mundur zhvillimin e kancerit.

Mëlçia kontribuon në eliminimin e baktereve nga trupi i njeriut. Kur mëlçia preket nga sëmundje të tilla si hepatiti, cirroza ose kanceri, funksioni i saj bie dhe bakteret mbijetojnë gjatë dhe prandaj kanë edhe potencial të shkaktojnë më shumë dëm.

Një tjetër teori që shpjegon se rreziku i prekjes nga kanceri mund të jetë i lartë nëse ke higjienë të dobët orale është se pjesëmarrësit të cilëve u mungonin shumë dhëmbë, mund të ndryshonin dietën e tyre duke konsumuar ushqime më të buta dhe më pak ushqyese të cilat nga ana tjetër ndikonin në rrezikun e kancerit të mëlçisë.

Kanceri i mëlçisë është sëmundja vrasëse e gjashtë më e madhe në BE me një mbijetesë prej vetëm 11 për qind në pesë vite. Besohet se gati gjysma e rasteve të kancerit të mëlçisë janë të parandalueshme dhe janë rezultat i mbipeshës ose i obezitetit, pirjes së duhanit dhe alkoolit.

Lexo edhe: Vitamina D parandalon kancerin e zorrës së trashë


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Përse nuk është mirë ta...

Sa shpesh duhet të lani të porsalindurin tuaj? Ka një arsye të mirë pse duhet ta anashkaloni banjën e fëmijës suaj sonte. Mësoni sa shpesh duhet të lani të porsalindurin...

20 sekonda mjaftojnë për të...

Gjatë pandemisë Covid-19 mësuam t’i japim rëndësinë e duhur larjes së duarve mirë. Një veperim që shumë shpesh bëhet shumë me ngut. Tani, një hulumtim i kryer nga disa fizikanë...

Në vjeshtë rikthehen parazitët e...

Përkundër vëmendjes së madhe që sot i kushtohet higjienës, pastrimit dhe parandalimit të sëmundjeve, parazitët e kokës tek fëmijët janë një problem që ende nuk mund të çrrënjoset. Këta parazitë...

Mjaftojnë 24 ora pa i...

Higjiena e gojës është thelbësore për të parandaluar sëmundjet dhe jo vetëm në gojë. Kjo është arsyeja pse është thelbësore të mos qëndroni shumë gjatë pa larë dhëmbët. Ekspertët paralajmërojnë:...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X