Perse ushqimet e ngurta nuk duhet te fillohen para muajit te 6-te te jetes?

0 0

Disa nëna mund të fillojnë ushqyerjen e fëmijës me ushqime të ngurta (dhe kryesisht fruta) rreth muajit 4-5 të jetës, dhe kjo është e gabuar. Në të vërtetë, ushqimet e ngurta duhet të fillohen në muajin e 6-të, kjo për një sërë arsyesh të rëndësishme. Ushqyerja që në moshë të hershme e bebes me ushqime të ngurta mund të shkaktojë dëmtime të ndryshme.
Ushqyerja para muajit të 6-të, një fëllim jo i mirë i proçesit sepse:
 Fëmija forcohet të hajë ushqime të ngurta ndërkohë që nuk është ende gati ta bëjë, kjo pasi ai ende nuk është në gjendje të qëndrojë ulur në mënyrë korrekte.
 I hiqet një pjesë nga qumështi, i cili është ende një ushqim shumë i rëndësishëm për rritjen e mirë, dhe zhvillimin e kockave.
 Stomaku i tyre nuk është aspak në gjendje të tresë asnjë lloj ushqimi tjetër përvec qumështit.
 Absolutisht nuk duhet të mendoni se në këtë mënyrë rreziku për t’u shfaqur ndonjë alergji e mundshme zvogëlohet.
Rreziku i alergjive
Disa ushqime si për shembull veza, peshku etj, duhet të fillohen të konsumohen nga fëmija në një periudhë më të vonshme, kjo pasi rreziku që këto ushqime të shkaktojnë alergji është më i lartë, megjithatë është mirë që perimet dhe mishi të prezantohen deri në muajin e 12-të (me përjashtim të disa frutave). Ashtu siç duhet zbatuar ky rregull, ashtu duhet të zbatohet edhe i mos fillimit të ushqimeve të ngurta para muajit të 6-të të jetës. Gjithashtu nuk duhet absolutisht të përdorni vezë në ujin e larjes së fëmijës pasi mund të shkaktojë alergji.

Lexoni dhe: Ju duket e cuditshme? Edhe keto mund te jene ushqimet e para te bebes!


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X