Trajtimi me Botox, çfarë duhet të dini që të keni rezultate të mira?

0 0

Tashmë prej dy dekadash, trajtimi me Botox ka qenë në krye të renditjes së trajtimeve më të njohura për të pasur një fytyrë më të freskët dhe më vitale. Shifrat janë të qarta: vetëm në SHBA në vitin 2019 kishte mbi 6.2 milion procedura sipas statistikave të Shoqatës Ndërkombëtare të Kirurgjisë Plastike Estetike (ISAPS) dhe pandemia nuk duket se ka ndikuar në përparësinë e asaj që konsiderohet si një zgjidhja e vlefshme kundër plakjes.

Një qasje e re

“Mund të themi se trajtimi me toksinë botulinum në njëzet vjet ka mbetur në thelb i njëjtë, por qasja me të cilën është përdorur ka ndryshuar,” vëren Patrizia Gilardino, një mjeke estetiste nga Milano. “Natyrshmëria e rezultatit mbetet një nga tendencat më të forta në mjekësinë estetike dhe kjo gjithashtu ndikon në injektimin me Botox i cili, i përdorur në një mënyrë korrekte, ruan fizionominë e fytyrës duke siguruar një rezultat të shkëlqyeshëm” vazhdon ekspertja. “Në fakt, Botox-i zbut rrudhat pa humbur ekspresivitetin e fytyrës, siç shpesh frikësohen njerëzit deri në shmangien e tij”. “Trajtimi me Botox funksionon në muskuj dhe kështu ju lejon të ngrini vetullën; ajo që ka rëndësi, megjithatë, është që gjithçka të bëhet duke mbajtur parasysh harmoninë e përgjithshme të fytyrës: ekzagjerimi është i padobishëm dhe vetëm ju dëmton “, komenton më tej ekspertja.

Trajtim i personalizuar

Pra, çfarë ndryshon në lidhje me këtë mënyrë të re të përdorimit të Botox? «Së pari, një personalizim i trajtimit» shpjegon Gilardino. “Çdo person ka muskuj që janë të ndryshëm në forcën e tyre shtrënguese dhe kjo e bën të qartë se doza e duhur duhet të përdoret për të rivendosur freskinë në fytyrë pa ndryshuar karakteristikat shprehëse tipike të secilës fytyrë”. Natyrshmëria e rezultatit është thelbësore.

Mund të fillohet edhe kur jeni të rinj

Një pikë tjetër në favor të Botox-it është se efektet nuk janë të përhershme.”Ato priren të zvogëlohen derisa të zhduken brenda disa muajsh,” specifikon Gilardino. “Por nuk duhet harruar që përdorimi i përsëritur në një zonë të caktuar, siç është balli, çon në një rritje progresive të relaksimit të muskujve, në mënyrë që të ketë efekte edhe më të gjata”. Kjo është arsyeja pse Botox mund të përdoret gjithashtu si një parandalim i rrudhave të fytyrës që në moshën 35-40 vjeçare.

Fakti i thjeshtë se Botox ka vazhduar të përdoret në mjekësinë estetike për dekada me miliona trajtime të kryera çdo vit në të gjithë botën, dëshmon qartë për sigurinë e tij.

Lexo edhe: 6 gjërat që do doja të dija para se të bëja botoks


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Trendi i konsumit të qumështit...

Pirja e qumështit të gjirit është si një ilaç. Po, por për foshnjat që ushqehen me gji nga nëna e tyre. Për të rriturit, nuk është vërtetuar të letë përfitime,...

Operacioni plastik i gjirit, tashmë...

Implantet e gjirit kanë qenë gjithmonë shumë të kërkuara, për ato që duan një dekolte më të bukur e nuk kanë frikë t'i drejtohen kirurgjisë kozmetike për të përmirësuar pamjen...

Ulja e dritës së ekranit...

Ulja e dritës së ekranit të telefonit gjatë natës, nuk ju ndihmon të flini më mirë. Vendosja e funksionit në telefonin tuaj që zvogëlon intensitetin e dritës blu në ekran...

Shtohen ndjeshëm ndërhyrjet estetike, çfarë...

Efekti Covid ndihet shumë edhe në korrigjimet estetike kur ka një kthim prapa të shtimit të kërkesave për ndërhyrje, që praktikisht nënkupton buzë me filler, dekolte shpërthyese dhe vithet e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X