Tragjedia e heshtur qe po godet femijet e diteve te sotme

0 0

Në ditët e sotme duket se fëmijët janë tepër të rrezikuar nga problemet që mund të shfaqin në aspektin emotiv. Për të konfirmuar këtë ka mjaftuar fjala e ekspertëve dhe studimeve të kryera përgjatë 15 viteve të fundit. Sipas tyre fëmijët në ditët e sotme janë tepër të rrezikuar nga problemet e shëndetit mendor apo të rrezikuar për t’u prekur nga ADHD e cila konsiderohet si një mungesë që fëmija ka në përqëndrim si duke qënë tepër aktiv (hiperaktiv).
Fatkeqësisht fëmijët janë duke u rritur në një ambient dhe në një stil jetese që po e drejton zhvillimin e trurit të tij në anën e gabuar.

Cilët janë faktorët problematikë?

 • Prindërit nuk janë tepër prezentë në jetën e fëmijës;
 • Fëmijët nuk kanë limite në disa gjëra të caktuara dhe mungojnë rregullat e qarta;
 • Ata nuk mësojnë nga prindërit se cilat janë përgjegjësitë që kanë;
 • Nuk ushqehen dhe flejnë në mënyrën e duhur;
 • Nuk luajnë mjaftueshëm në ambient të hapur;
 • Nuk bëjnë mjaftueshëm shoqëri dhe kjo ndikon në jetën sociale.

Të gjitha këto janë zëvendësuar nga:

 • Prindërit e fokusuar tek pajisjet dixhitale dhe rrjetet sociale;
 • Prindër aq tolerantë sa mund t’i jejojnë fëmijës edhe të drejtojë “botën”;
 • Një ushqyerje jo e mirë dhe jo e ekuilibruar shpesh si pasojë e neglizhencës së prindit;
 • Jetë tepër sedentare, pra shumë pak ose aspak sport;
 • Përkujdesje nga ana e dados, pajisjet teknologjikë në cdo moment në dorën e fëmijës, lavdërime të menjëhershme edhe kur nuk është nevoja.
Mendoni se një fëmijë mund të rritet në një ambient kaq të pashëndetshëm? Sigurisht që jo! Nëse edhe ju ndiqni zakonet e mësipërme duhet të ndryshoni menjëherë.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

8 fakte befasuese për motrat...

Ka disa studime që shpjegojnë lidhjen mes motrave e vëllezërve në familje si dhe ndikimin indirekt që kanë ata në formimin dhe të ardhmen e njëri-tjetrit. Vëllezërit e motrat kalojnë...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X