Thesi i gjumit, 7 gjerat qe duhet te dini para se ta blini

0 0

Thesi i gjumit është një batanije me formën e një thesi, e mbyllur nga poshtë dhe në zonat anësore, e cila mund të përdoret kryesisht gjatë dimrit. Ai nuk ofron vetëm ngrohtësi për fëmijën por edhe mbrojtje.

  • Është i dobishëm? Falë tij fëmija nuk do të zbulohet natën si edhe do të kujtojë jetën intra uterine (Brenda barkut të nënës), gjë e cila do ta bëjë të ndihet më i sigurt dhe për pasojë të jetë më i qetë.
  • Po për fëmijët prematurë? Thesi ju mundëson atyre të mos e ndiejnë ndjesinë e boshllëkut, por të jenë gjithmonë në gjendje të prekin diçka, duke i bërë të ndihen si në barkun e nënës. Duhet të përdoret thes i posaçëm për ta.
  • Është e vërtetë që redukton rrezikun e SIDS? Nuk mund të themi se diçka e tillë është provuar shkencërisht, por mund të themi se thesi bën të mundur që fëmija të mos shkasë poshtë batanijeve, si edhe të ketë një temperaturë konstante.
  • Cili është thesi ideal? Ai që i lejon krahët e fëmijës të qëndrojnë jashtë. Për në dimër mund të blini një me mengë të gjata.
  • Po materiali? Duhet të zgjidhni materialin në varësi të ngrohtësisë që mundëson. Mbani mend se temperatura e dhomës së fëmijës gjatë natës nuk duhet të jetë më e lartë se 18-20 gradë.
  • Si duhet ta veshim fëmijën ndërsa e fusim në thes? Veshja duhet të jetë normale, pra siç do të ishte në rast se fëmija do të flinte poshtë një batanije normale.
  • Deri në çfarë moshe mund të përdoret thesi? Ka modele të veçanta që mund të përdoren deri në moshën 36 muajshe.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X