Testi i diagnostikimit te autizmit (ESAT)

0 0

Ky është një prej testeve që përdoren për të diagnostikuar praninë e autizmit tek fëmija dhe quhet testi ESAT dhe mund të bëhet tek fëmijët mbi 14 muajsh. Mund ta bëni bashkë me mjekun pediatër dhe nëse 3 ose më shumë përgjigje janë negative duhet të drejtoheni tek një specialist.

Një test diagnostikimi…

 • Është fëmija juaj i interesuar për objekte të ndryshme dhe jo vetëm për makina apo butona? (Po/Jo)
 • Kur fëmija juaj shpreh ndjenjat e tij duke qarë apo duke qeshur, mendoni se e bën këtë në momentin kur vërtet e ka të justifikuar të qarën apo të qeshurën? (Po/Jo)
 • A reagon në mënyrë normale fëmija juaj ndaj stimulimeve të tilla si e ftohta, i nxehti, drita, zhurmat, dhimbja apo shakaje që mund të bëni me të? (Po/Jo)
 • Mundet fëmija juaj të luajë në mënyra të ndryshme me lodrat, pra jo vetëm duke i futur në gojë, hedhur dhe përpjekur për t’i gjetur? (Po/Jo)
 • Mundeni ju të kuptoni me lehtësi nga fytyra e fëmijës se çfarë ndien ai? (Po/Jo)
 • E keni të lehtë të bëni një kontakt me sy me fëmijën tuaj? (Po/Jo)
 • Në momentin që e keni lënë vetëm fëmijën tuaj për një kohë të caktuar, është përpjekur të tërheqë vëmendjen tuaj duke qarë apo duke ju thirrur? (Po/Jo)
 • Karakterizohet sjellja e fëmijës tuaj nga mungesa e veprimeve të përsëritura si për shembull lëkundja e trupit apo përplasja e kokës? (Po/Jo)
 • Është në gjendje fëmija juaj të sjellë objekte apo t’ju tregojë dicka pa ja kërkuar ju? (Po/Jo)
 • A tregon fëmija juaj interes në lidhje me fëmijët e tjerë apo personat e rritur? (Po/Jo)
 • I pëlqen fëmijës tuaj të përqafohet? (Po/Jo)
 • Është në gjendje fëmija juaj t’i buzëqeshë personave të tjerë apo juve? (Po/Jo)
 • I pëlqen fëmijës tuaj të luajë lojra me të tjerët si për shembull loja ta-ta (vendos duart në fytyrë dhe pastaj i heq duke thënë ta-ta), ta lëkundin me këmbë? (Po/Jo)
 • A reagon fëmija juaj duke dëgjuar, parë, qeshur, folur apo belbëzuar nëse i flasin?
 • A është në gjendje fëmija juaj të flasë disa fjalë apo të belbëzojë disa tinguj të ndryshëm? (Po/Jo)
 • Nëse jeni duke i treguar diçka me gisht është në gjendje ai të ndjekë gishtin tuaj për të kuptuar çfarë po i tregoni? (Po/Jo)
 • E përdor fëmija juaj gishtin tregues për të treguar atë që i intereson? (Po/Jo)
 • E përdor fëmija juaj gishtin tregues për të pyetur në lidhje me dicka? (Po/Jo)
 • Është në gjendje fëmija juaj të “shtiret” për shembull sikur mbush një filxhan me çaj nëse i jepni në dorë një filxhan dhe një çajnik prej lodre? (Po/Jo)

Ashtu siç e thamë edhe më sipër, nëse 3 ose më shumë përgjigje kanë dalë negative (jo) duhet të konsultoheni me specialistët për të vazhduar testet e tjera diagnostikuese.

 

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

 • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
 • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
 • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
 • TV (13%, 78 Votes)78
 • Muzike (8%, 49 Votes)49
 • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X