Tensioni i lartë në rini mund të shkaktojë probleme mendore në moshën e tretë

0 0

presioni i lartë i gjakut nuk është një aleat për shëndetin dhe se ai mund të ketë pasoja negative si në planin afatshkurtër ashtu edhe në atë të gjatë, nuk është një gjetje e re. Por të vuash nga hipertensioni në moshë të re, rrit rrezikun e vuajtjes së çrregullimeve mendore në pleqëri sipas një studimi të realizuar nga një ekip studiuesish britanikë, nga University College London, dhe është botuar në Lancet Neurology.

Studimi ka vazhduar për dekada

Hulumtimi, i cili filloi në vitin 1982, përfshiu gjithsej 500 njerëz të lindur në 1946. Autorët i ndoqën ata për dekada, duke iu nënshtruar atyre kontrolleve të rregullta duke filluar nga përfundimi i ditëlindjes së tyre të 36. Në veçanti, ata kryen matjen e presionit të gjakut dhe kontrolluan shëndetin e përgjithshëm në intervale të rregullta. Për më tepër, të gjithë pjesëmarrësit, të moshës 70 vjeç, iu nënshtruan një MRI të trurit, një testim që mund të zbulojë ngushtimin e mundshëm të trurit, një nga sinjalet që lidhet me degradimet mendore. Qëllimi ishte të kuptohet nëse tensioni i lartë i gjakut në moshë të re ka të bëjë me një rrezik më të madh të çrregullimeve mendore në pleqëri.

Kontrollet që në moshë e re

Duke analizuar të gjitha të dhënat e mbledhura, autorët zbuluan se njerëzit midis moshës 36 dhe 43 vjeç kishin një presion të lartë tendencialisht, në moshën 70 vjeç ata kishin një ngushtim më të madh të trurit në krahasim me ata që kishin pasur gjithmonë vlera normale të presionit. Jo vetëm kaq. Ata gjithashtu vunë re se pjesëmarrësit midis moshës 43 dhe 53 vjeç, të cilët vuanin nga hipertensioni në moshën 70 vjeçare, kishin më shumë enë të dëmtuara të gjakut dhe kishin më shumë rrezik të binin viktima të të ashtuquajturave “mini-goditje”.

Do të nevojiten kontrolle të reja

Studimi tani do të vazhdojë të verifikojë nëse personat që kanë vuajtur nga presioni i lartë i gjakut në rini në të vërtetë do të përjetojnë probleme mendore dhe / ose sëmundje kardiovaskulare. “Presioni, edhe në të 30-at, mund të ketë një efekt të dëmshëm në tru katër dekada më vonë. Monitorimi dhe ndërhyrjet për të maksimizuar shëndetin e trurit tek të moshuarit duhet të fillojnë të paktën në moshën e mesme”, përfunduan ekspertët.

Presioni i lartë i gjakut është i dëmshëm për të gjitha moshat, madje edhe gjatë shtatzanisë. Për këtë arsye duhet të kontrollohet me frekuencën e këshilluar nga mjeku bazuar në situatën specifike.

Lexo edhe: Tensioni i lartë i nënës në shtatzani dëmton fëmijën


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X