Tensioni i lartë i nënës në shtatzani dëmton fëmijën

0 0

 

Nëse nëna ka presion të lartë të gjakut gjatë shtatzanisë, veçanërisht në tremujorin e dytë dhe të tretë, foshnja është më në rrezik për zhvillimine problemeve të tilla si mbipesha. Ky është përfundimi i një studimi të Universitetit Qingdao (Kinë) në bashkëpunim me kolegët nga Universiteti i Kembrixhit (Angli), botuar në Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism.

Nëntëdhjetë mijë nëna me fëmijë në studim

Hulumtimi në fjalë shqyrtoi dhe kontrolloi të dhënat e pothuajse 90,000 çifteve të nënave dhe fëmijëve.

Tremujori i dytë dhe i tretë në rrezik

Pas ndjekjes së fëmijëve nga lindja deri në moshën gjashtë vjeçare, 6.6% e tyre konsideroheshin si mbipeshë dhe 2.5% obezë. Pas kalimit të të dhënave me ato që lidhen me monitorimin e presionit të gjakut të nënës gjatë shtatzanisë, u gjet se tensioni i lartë i gjakut në shtatzani gjatë tremujorit të dytë dhe të tretë janë të lidhura respektivisht me një rrezik në rritje të mbipeshës ose obezitetit prej 49% dhe 14% më shumë, ndërkohë që nuk u gjet asnjë lidhje mes presionit të lartë të gjakut në tremujorin e parë të shtatzënisë dhe rrezikun e mbipeshës dhe të obezitetit, më vonë tek fëmijët.

Kërkohen studime të mëtejshme

Për të kuptuar lidhjen midis presionit të lartë të gjakut në shtatzëni dhe progresit të shtatzënisë dhe peshës së lartë të foshnjave gjatë fëmijërisë, studiuesit shpjegojnë se duhet të kryhen studime të mëtejshme. Disa çështje që lidhen me shtatzëninë sigurisht luajnë një rol të rëndësishëm, duke përfshirë edhe një gjendje e njohur si kufizim intrauterine të rritjes (në të cilën fetusi dështon për të arritur potencialin e duhur të rritjes).

A e dini se?

Mjekët Spitali Pediatrik Bambino Gesu në Romë shpjegojnë se obeziteti pediatrik është një gjendje që shpesh është i lidhur me probleme të tjera shëndetësore, të tilla si akumulimin e yndyrës në mëlçi; rritja e insulinës (me evoluim të mundshëm ndaj diabetit të tipit 2); rritja e kolesterolit dhe / ose triglicerideve dhe acidit urik; rritja e presionit të gjakut; problemet ortopedike; çrregullime psikologjike etj.

Lexo edhe: Tensioni i ulet ne shtatzani

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Gratë që tentojnë për fekondim...

Kur vendosni të filloni një proces të fekondimit të asistuar, është mirë të vlerësoni funksionimin e gjendrës tiroide. Lidhja mes gjëndrës tiroide dhe fekondimit të asistuar, shpesh nuk vlerësohet në...

Sport në shtatzani? Jo vetëm...

Shtatzanë dhe aktivitet fizik? Është një kombinim absolutisht i mundshëm. Konfirmimi vjen nga një hulumtim nga CONI dhe Chicco, një kompani udhëheqëse në sektorin e fëmijërisë, e cila tregoi se...

Binjakët lindin më herët? Po,...

Kohëzgjatja e shtatzanisë është afërsisht 40 javë në shtatzanitë me vetëm një foshnje, por falë ultratingulliy të kryer rreth javës së 36-të është e mundur të dihet më saktësisht data...

Rrugëtimi i prindërve deri në...

Disa nëna i kanë zgjedhur emrat e fëmijëve që nga fillimi i shtatzënisë. Të tjerave u duhen javë për të vendosur. Disa vendosin, pastaj ndryshojnë mendje. Dhe secili prej këtyre...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X