Temperatura tek femijet, ja cfare duhet te dini

0 0

Perse fëmija ka temperaturë dhe përse vjen tek fëmijët?

Temperatura është një sëmundje, por edhe nje mbrojtje për fëmijët. Ndihmon që të luftojë i mikroorganizmat që provokojnë sëmundjet dhe stimulojnë mbrojtjet natyrale. Ndonjë herë vjen sepse fëmija ndodhet në një ambient me shumë ngrohtësi, ose ka marrë shumë diell ose ka bërë shumë sforcime.

Sa gradë duhet të jetë temperatura për të thënë se ka temperaturë?

Mund të themi se fëmija ka temperaturë duke filluar nga 37,5 gradë e sipër, duke kryer matje në mënyrë korrekte poshtë sqetullës.

Kur bëhet matja e temperaturës?

Matja bëhet kur fëmija manifeston dhimbje ose të dridhura dhe e shikojmë që është i nxehtë kur e prekim nga anash, afër qafës.

Si bëhet matja e temperaturës?

Me një termometër poshtë sqetullës. Ja vendosim poshtë sqetulles dhe i mbajmë krahun. Nuk duhet ta masim pasi të ketë bërë një sforcim, ose të jetë i sapo zgjuar nga gjumi , apo sa të ketë ngrënë.

Kur duhet t’i drejtohemi mjekut?

Duhet të shkoni tek mjeku në rastet kur: Fëmija ka temperaturë dhe është më i vogel se 6 muaj; fëmija është më i madh se 6 muaj dhe përveç temperaturës ka edhe të vjella vazhdimisht dhe merr frymë me vështirësi;  nuk arrin të zgjohet; duket shumë i këputur dhe nuk ka dëshirë të luajë. Mund të presim 2 ditë në qoftë se ka vetëm temperaturë dhe femija duket në gjendje të mirë.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X