Te mbrojme femijet nga mushkonjat

0 0

Stina e veres po afron dhe per nenat shfaqet nje problem tjeter, te mbrojne femijet e tyre nga mushkonjat. Keto insekte mund te shkaktojne inflamacione te shoqeruara me kruarje te medha, sidomos tek femijet e vegjel. Zakonisht kruajtjet me intensitet te madh mund te shkaktojne tek femijet infeksione te vogla.
Si te mbrojme femijet nga mushkonjat?
Nese femija eshte me i vogel se 3 muajsh, nuk keshillohet te perdoret asnje menyre mbrojtese pervec asaj natyrale, kryesisht me anen e vendosjes se barrierave mbrojtese fizike.
– Keshillohet qe tek djepi, krevati apo karroca e femijes te vendoset nje cope rrjete e cila mban larg femijes mushkonjat.
– Vendosni prane dritareve te dhomes ku zakonisht qendron femija ilac me vendosje ne prize, i cili pengon futjen e mushkonjave brenda dhomes edhe pse dritarja mund te jete hapur gjate dites.
– Per te mbrojtur femijen nga mushkonjat gjate nates, menyra mbrojtese me eficente eshte mbulimi i lekures se femijes sa me shume te jete e mundur me anen e veshjeve te holla dhe te fresketa (bluze dhe tuta).
– Per femijet me te rritur mund te perdoren produkte mbrojtese natyrale me esence limoni, trumze, livandoje etj. Keto produkte i mbajne larg femijes mushkonjat me anen e aromes qe leshojne.
– Ju mund te perdorni pajisje me ultratinguj te cilat nuk lejone qe insektet te afrohen. Keto pajisje jane mjaft praktike edhe per rastet e shetitjeve ne natyre (mund ti gjeni ne dyqanet me artikuj femijesh).
Si ta lehtesojme dhimbjen nese femija pickohet nga mushkonja?
Nese femija i porsalindur pickohet nga mushkonja, mund te perdorni pak akull mbi vendin e pickimit per te zbutur inflamacionin. Nese femija ka kruajtje, fryrje apo bezdi e cila i jep nevojen e kruajtjeve te medha, duhet perdorur ndonje pomade me perberje qetesuese ndaj pickimeve te mushkonjave (produkt te posacem per te porsalindur). Ne kete menyre ju e mbroni femijen e porsalindur nga infektimi i mundshem i vendit te pickimit.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X