Te lehtesojme simptomat e gripit tek bebet me anen e masazheve

0 0

Fëmijët, kryesisht ndërsa janë shumë të vegjël, janë subjekte shumë të rrezikuara për t’u prekur nga infeksionet në rrugët e frymëmarrjes, tek të cilët mund të shfaqen sekrecione ne zonën e hundës, ftohje, kollë, hundë e bllokuar etj. Në lidhje me të gjitha këto shqetësime mund t’ju vijë në ndihmë masazhi pediatrik, i cili mund të bëhet nga nëna dhe të rezultojë shumë efektiv për fëmijën. Kujdes! Ai duhet të jetë një moment kënaqësie për fëmijën dhe nëse vini re që nuk ka dëshirë, nuk duhet ta detyroni, në të kundërt do ta nervozoni.

Zgjidhje natyrale kundër gripit, një masazh kundër kollës dhe sekrecioneve të hundës

  • Masazhi në thoraks (gjoks): uluni në gjunjë mbi një jastëk dhe fëmijën vendoseni sipër këmbëve tuaja, me këmbët e tij rreth legenit tuaj dhe me fytyrë nga ju. Me anën e duarve tuaja bëni goditje të lehta në gjoksin e fëmijës për rreth 30 sekonda. Më pas e ktheni fëmijën me bark poshtë dhe bëni të njëjtën gjë në shpinë, përsëri për 30 sekonda. Nëse fëmija do të nxjerrë sekrecione nuk duhet të alarmoheni pasi është mukusi që del jashtë.
  • Masazhi nazal: uluni në tokë dhe e mbështesni diku shpinen tuaj. Më pas ngrini gjunjët dhe e mbështesni fëmijën tek gjunjët tuaja me fytyrë drejt jush. Me anën e gishtave tregues ushtroni një presion të lehtë tek vrimat e hundës së fëmijës në mënyrë që t’i hapni dhe mbyllni. E përsërisni këtë gjë 5-6 herë.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X