Të dërgosh mesazhe telefonike në gjumë

0 0

 

Sipas një hulumtimi nga Universiteti i Villanovës, shkrimi i mesazheve në gjumë, ka filluar të ndikojë shumë të rinj amerikanë. Studimi, i botuar në revistën shkencore Journal of American College Health, përfshinte 372 persona.

Koordinatorja Elizabeth B. Dowdell tha se shpesh këta të rinj, duke fjetur, shkruajnë fraza pa kuptim logjik: “Në mëngjes shumica nuk kishin kujtesë se kishin dërguar mesazhe ose përmbajtjen e tyre. Nuk është për t’u habitur, sepse hulumtimi ka gjetur se njerëzit që zgjohen pasi kanë fjetur disa minuta nuk janë në gjendje të kujtojnë minutat para gjumit”.

Telefonat celularë shqetësojnë gjumin

Mbi një e katërta e studentëve të përfshirë në studimin e teksteve të gjumit thanë se kishin dërguar mesazhe derisa ishin në gjumë; dhe prej tyre, shumica (72%) as nuk e mbanin mend se e kishin bërë këtë.

Mesazhet në gjumë përfshijnë një gjumë me cilësi të dobët, mund të ketë pasoja negative në ecurinë akademike dhe të shkaktojë probleme emocionale dhe sociale, përqendrim të dobët, lodhje gjatë aktiviteteve të përditshme.

Sa më shumë të përdorin pajisje elektronike të rinjtë, aq më i madh është rreziku i një gjumi jo të mirë. Rezultatet e studimit treguan se të rinjtë me katër ose më shumë pajisje dixhitale në dhomë flenë më pak se ata që janë tre ose më pak.

Lexo edhe: Rrudhosja, shkak edhe drita e telefonit

Sorry, there are no polls available at the moment.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X