Sporti qe stimulon me mire femijen tuaj…

0 0

E dini se cili është sporti që stimulon më mirë mendjen e fëmijës?
Kalërimi! Ai është një prej disiplinave më të mira për fëmijën tuaj, duke sjellë përfitime jo vetëm në aspektin mendor por edhe në atë fizik. Ky sport i bën fëmijët të fitojnë aftësi më të mira njohëse si edhe përforcon memorien e tyre. Por jo vetëm. Kalërimi i bën fëmijët të jenë gjithashtu edhe më kreativë, duke i bërë më të aftë të zgjidhin problemet e tyre.
Studimi i kryer
Studimi u krye nga studiuesit e Universitetit të mjekësisë veterinare “Azabu” në Japoni, të cilët aprovuan të gjitha përfitimet që kalërimi sjell në zhvillimin e fëmijës. Më pas ky studim u botua në revistën mjekësore “Frontiers in Public Health”.
Por përse kalërimi ndikon kaq pozitivisht në zhvillimin e fëmijës?
Sipas studiuesve kjo ndodh për shkak të dridhjeve që krijohen gjatë kalërimit duke provokuar një stimulim të sistemit nervor. Gjatë testit të kryer, fëmijët që janë marrë me këtë sport kanë dalë me rezultate më të mira. Gjithashtu zhvillimi fizik favorizohet për të qënë më i rregullt, duke ndikuar edhe në tonifikimin e muskujve, kryesisht në ato të këmbëve dhe zonës gluteale.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Sa është madhësia normale e...

Adoleshenca është koha e rritjes së shpejtë dhe ndryshimeve të tjera të nxitura nga fillimi i pubertetit. Mund të jetë një kohë e pasigurisë së madhe, pasi disa adoleshentë në...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X