Skuqja e lëkurës, jo vetëm problem estetik por tregues i sëmundjeve

0 0

 

Skuqja në fytyrë nuk është vetëm një problem estetik, por shpesh një sinjal që tregon se kemi nevojë për ndërhyjren e dermatologut në lëkurë.

Venat e gjakut zgjerohen

Skuqja që shfaqet në fytyrë apo ndonjë zonë tjetër të trupit, nuk është vetëm një problem estetik, sepse ajo buron nga hapja e tepruar e enëve të gjakut, që rezulton në furnizim më të lartë me gjak, gjë që me kalimin e kohës sjellë plakje të parakohshme ose sëmundje të tjera. Për këtë arsye është e rëndësishme që të mos nënvlerësoni simptomat dhe të konsultoheni me dermatologun kur vëreni skuqje.

Më pak oksigjen në qeliza

Kur kapilarët zgjerohen shumë, rrjedhja e shpejtësia e gjakut tenton të ulet, dhe qelizat e lëkurës marrin më pak oksigjen, duke ngadalësuar metabolizmin e tyre. Kjo çon në një prodhim më të ulët të kolagjenit dhe elastinit dhe në një plakje të parakohshme të lëkurës. Zgjerimi i kapilarëve gjithashtu mund të shkaktojë rritje të temperaturës.

Dermatologu është i nevojshëm

Kjo shpjegon qartë pse nuk mund ta konsiderojmë skuqjen vetëm një problem estetik dhe duhet të drejtohemi te mjeku. Madje, njerëzit tek të cilët këto probleme komplikohen, nuk përballen vetëm me anën fizike, por edhe atë kozmetike sepse paragjykohen për ndryshimet në pamje, që shkaktojnë stres të vazhdueshëm.

Lexo edhe: Pikat e kuqe ne lekuren e femijes


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X