Sipas studimeve, kafshet shtepiake e zhvillojne me teper femijen

0 0

Një Universitet në Cambridge bëri disa studime që i referoheshin pikërisht marrëdhënies së fëmijës me kafshët shtëpiake dhe ndikimit të kësaj marrëdhënie në zhvillimin e tij. Përfundimet janë publikuar në revistën “Journal of applied developmental psychology” dhe sipas tyre fëmijët i konsiderojnë kafshët shtëpiake si pjesëtarë të familjes dhe kjo i ndihmon ata të jetojnë dhe rriten më të qetë.

Si e ndihmon kafsha shtëpiake zhvillimin e fëmijës?

Sipas Matthew Cassels që udhëhoqi ekipin e studiuesve, qëllimi i studimit ishte pikërisht vlerësimi i efektit që kafshët kishin tek fëmija, dhe në lidhje me zhvillimin janë parë efekte pozitive. Sipas tyre fëmijët kanë një marrëdhënie aq të ngushtë me kafshën, sa në disa raste kjo është edhe më e fortë se me vëllain apo motrën. Fëmija mëson të jetë më pak konfliktual dhe më tepër mirënjohës, sidomos nëse në shtëpi ndodhet një qen. Duke qënë se kafsha nuk është në gjendje të flasë apo kritikojë fëmijën, ai do të luajë me të duke krijuar një marrëdhënie të mirë me veten e tij.

Cilësi më e mirë jete

Të luash me një kafshë shtëpiake të fal qetësi dhe të bën të krijosh një marrëdhënie shumë të fortë me të. Nga kjo miqësi të vegjëlit, mësojnë të jenë më tepër argëtues dhe zhvillojnë aftësi më të mira sociale. Nga ana tjetër ata përmirësojnë mirëqënien emocionale, dhe në lidhje me këtë nuk ndikon aspak gjinia e fëmijës, pra përfitimet janë të njëjta si për vajzat edhe për djemtë. I vetmi ndryshim vihet re në aftësinë e vajzave për të krijuar një marrëdhënie më të fortë me kafshën krahasuar me djemtë.

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Sa është madhësia normale e...

Adoleshenca është koha e rritjes së shpejtë dhe ndryshimeve të tjera të nxitura nga fillimi i pubertetit. Mund të jetë një kohë e pasigurisë së madhe, pasi disa adoleshentë në...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X