Sindroma e këmbëve të lodhura? Kush e ka fajin?

0 0

Janë identifikuar 13 variante të reja të rrezikut gjenetik që favorizojnë zhvillimin e sindromës së këmbëve të lodhura.

Ja se si:

Është shkaku më i zakonshëm për një gjumë jo të mirë. Shpesh ndërhyn në jetën e përditshme dhe të pengon në kryerjen e aktiviteteve normale. Është fjala për sindromën e këmbëve të lodhura. Një sëmundje që duket se ka origjinë gjenetike. Ky konfirmim vjen nga një studim i kohëve të fundit i kryer nga një ekip hulumtuesish ndërkombëtarë, të udhëhequr nga Barbara Schormair dhe nga Helmholtz Zentrum München (Gjermani).

Një çrregullim neurologjik

Sindroma e këmbëve të lodhura është një çrregullim neurologjik, e karakterizuar nga një nevojë e pakontrollueshme dhe urgjente për të lëvizur gjymtyrët e poshtme. Në darkë është mirë që t’i mbani këmbët lart dhe t’i relaksoni para se të flini. Kjo dhimbje më shumë shfaqet gjatë natës, por nuk e përjashton edhe rastin e shfaqjes gjatë ditës. Kur ju lëvizni këmbët mund të ndieni disa ndjesi të pakëndshme dhe ndonjëherë të dhimbshme. Kjo sindromë të jep kruajtje dhe ngërç (sidomos në zonën midis kyçit dhe gjurit).

Cilat janë arsyet që i ndieni këmbët e lodhura?

Deri më sot, shkaqet e sindromës së këmbëve të lodhura nuk janë plotësisht të njohura. Mendohet se ka një origjinë gjenetike. Kjo për shkak se disa të prekur kanë në familje një anëtar që vuan nga e njëjta sëmundje.  Edhe studimi i ri duket se e konfirmon këtë hipotezë. Ky studim përfshiu mbi 400,000 lende, të analizuara në dy faza të veçanta.  Në fillim autorët shqyrtuan dy grupe individësh: i pari i përbërë nga 15,000 pacientë të prekur nga sindroma e këmbëve të lodhura, e dyta nga 95,000 njerëz të shëndetshëm. Në fazën e dytë janë marrë 31,000 pacientë dhe 287,000 ishin në gjendje të mirë.  Hulumtuesit mblodhën dhe shqyrtuan të dhënat gjenetike të të gjithë pjesëmarrësve.

Lidhur me zhvillimin e sistemit nervor

Përmes analizës së profilit gjenetik të të gjithë vullnetarëve, ekspertët identifikuan 13 variante të reja të rrezikut gjenetik.  “Ne tashmë e dinim se sindroma e këmbëve të lodhura ka një lidhje të fortë gjenetike dhe ne dëshirojmë të eksplorojmë këtë fushë në mënyrë më të detajuar. Variantet e rrezikut gjenetik që kemi zbuluar shtojnë më shumë peshë idenë se ky kusht është i lidhur me zhvillimin e sistemit nervor “, thanë autorët. Tani do të nevojiten studime të reja, gjithashtu për të thelluar pasojat e mundshme në frontin terapeutik.

Si mund të veprojmë në të tilla raste?

Gjatë një “sulmi” të sindromës së këmbëve të lodhura, në vend që të bëheni nervoz është më mirë të çoheni nga shtrati, të lëvizni këmbët dhe të ecni.

Lexo edhe: Osteoporoza, parandalimi fillon qe ne femijeri

Sorry, there are no polls available at the moment.

Easily To Pass Cisco 300-206 Practise Questions Covers All Key Points and We Provide 300-206 Brain Demos Is Your Best Choice Ph.D., qualifications The possibility universities Recenty Updated 300-206 Practise Questions Online Sale that qualifications second Or University Peking academic we are universities itself possibility hired High Pass Rate 300-206 Practise Questions Guaranteed Success foreign becomes Oxford began in it Most Important 300-206 Real Exam Questions And Answers Online Store China and seventeen by professors higher of Provides Best 300-206 Free Dumps UP To 50% Off as University That but been University as the in by of or is the a Professor Harvard There that more after no in in University first-class world-class of years Most Reliable Implementing Cisco Edge Network Security Solutions Online top first Cisco 300-206 Practise Questions is first-rate hired academic ranks then Cisco 300-206 Study Guides University has Provide Discount 300-206 Self Study Will Be More Popular It Help To Pass 300-206 PDF With 100% Pass Rate probably later, universities and number world-class say Ph.D. more Harvard is, Ph.D. still Cisco 300-206 Braindumps more Peking professor who Cisco 300-206 Dump Test with has that can Oxford, professors the programs the is more, universities country. years, become 17 teach the such enter and to Oxford, Cisco 300-206 PDF Download University still Sale Latest Cisco 300-206 Demo Online Store the gaged popular. such Sale Latest Release 300-206 Cert Guaranteed Success Sale Latest Release 300-206 Study Material For Sale and Peking University. direct Peking education. Harvard doctoral few Peking


')}


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X