Si te pergatisim sallatë ruse? E ilustruar me imazhe hap pas hapi…

0 0

Sallata ruse, është një pjatë tipike ruse e njohur me emrin sallata Oliver, është kthyer në një pjatë tepër të përdour edhe për  shqiptarët, pasi shumë herë gjendet në tryezat shqiptare në festa të ndryshme.

Përbërësit:

 • 4-5 patate;
 • 3-4 karota;
 • 2 kokrr avezë;
 • 100 gramë bizele;
 • 200 gramë proshutë;
 • 2 kastravec turshi;
 • kripë-piper.

Përgatitja

 • Zieni patatet dhe karotat dhe pritini në copa të vogla kubike.

20181228_172011

 • Prisni edhe proshutën në copa të vogla kubike dhe vendoseni ne nje tas së bashku me karotat dhe patatet.

20181228_172036

 • Merrni turshitë e kastravecit dhe shtrydhini sa të mundeni por pa ua prishur formën.

20181228_172058

 • Pritini turshitë në kubikë të vgjël dhe shtojini në tas.

20181228_172117

 • I shtoni edhe bizelet në tas por kujdes se mos shtoni shumë.

20181228_172135

 • Më pas shtoni majonezën dhe trazojeni përbërjen derisa të gjithë përbërësit të jenë mbuluar me majonez.

20181228_172154

 • Zieni vezën,dhe pasi ta grini në copa të vogla, mund t’ia shtoni sipër sallatës.

20181228_172319 (1)

 • Shtoni kripë dhe piper sipas dëshirës.

20181228_172252 (1)

 • Lëreni të pushojë në frigorifer për 30 min;

20181228_172352

 • Sallata është gati për tu servirur.

20181228_172417

Nje porcion rreth 180gr përmban rreth

 • 214 kalori
 • 3gr yndyrmë
 • 91mg kolesterol
 • 1021mg sodioum
 • 3gr fibra
 • 1gr proteina

Lexoni dhe: Përshesh me gjel deti


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

8 arsye pse jemi gjithmonë...

Ju "gërryen" stomaku në mes të një takimi, në punë, në një mbledhje online? Të qenit i uritur vazhdimisht mund të shkaktohet nga mungesa e proteinave, fibrave dhe yndyrave në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X