Si te ngjyrosim vezet e pashkes ne menyre natyrale

0 0

Fillimisht lani mirë vezët dhe më pas i thani. I zieni për rreth 10-15 minuta dhe më pas i lini të ftohen. Më pas i vendosni brenda një ene jo metalike në të cilën duhet të jetë hedhur boja e përgatitur si më poshtë:
Përgatitja e bojës
Shtoni 2 lugë gjelle uthull për çdo 250 ml uj, 4 filxhanë me pure lëkurash, perimesh, ose 4 lugë gjelle erëzash dhe i zieni për 30 min. Largoni mbetjet dhe ajo që ngelet është boja. Ngjyrat mund të llogariten si më poshtë:
• Fletët e verdha të qepës-të verdhë në portokalli
• Cumin(erze)-të verdhë të hapur;
• Fletë të kuqe qepe-lejla të hapur në të kuqe;
• Lakër e kuqe-blu;
• Spinaqi-jeshile;
• Kafeja-bronx në kafe;
• Piperi i kuq-portokalli;
• Boronicat-rozë në lejla;
• Lëkurat e mollëve të verdha ose jeshile-të verdhë në jeshile.
I vendosni vezët për gjithë natën në bojë dhe nëse nuk ju pëlqen rezultati, të nesërmen i zieni edhe për 30 min. Në fund i lyeni me një copë me vaj.

Lexo edhe: Nje veze ne dite ndihmon rritjen e femiejve

Pashkë të mbara!
pernenat.al


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

9 mënyra si t’i tregoj...

Të zbulosh se je shtatzënë është një nga momentet më të rëndësishme të jetës. Është lajmi më i madh i jetës suaj, lajmi që mezi prisni t'i ndani me partnerin...

Shkon në spital me temperaturë...

Mëngjësi i sotëm ka ardhur me një lajm të trishtë për një familje në Elbasan dhe tronditës për gjithë qytetarët. Një vogëlushe 3-vjeçare ka ndërruar jetë në spitalin rajonal të...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X