Si te mbajme nen kontroll peshen ne shtatzani?

0 0

E keni dëgjuar shpesh shprehjen “ha sa për dy”? Tani është koha të mos e merrni si të mirëqënë. Në të vërtetë ju keni nevojë të ushqeheni shëndetshëm dhe jo për sasi të mëdha ushqimi. Në të vërtetë ushqimi i tepër është një faktor rreziku për një sërë sëmundjesh si hipertensioni, diabeti, pre-eklampsia, makrosomia fetale etj. Gjithashtu, ushqimi në sasi të mëdha do të kishte pasoja negative edhe për fëmijën.
Nevojat e trupit të gruas gjatë shtatzanisë
Në të vërtetë, gruaja gjatë shtatzanisë ka nevojë të ushqehet shëndetshëm duke qënë se nevojat energjitike rriten me 20% krahasuar me periudhën para shtatzanisë. Ajo duhet të marrë të gjithë elementët e nevojshëm të cilat janë:
 Proteinat (20%): mund t’i merrni nëpërmjet peshkut, mishit, vezëve, bishtajoreve si edhe djathërave.
 Karbohidratet (50%): konsumoni më shumë bukë, makarona dhe oriz në vend të ëmbëlsirave dhe pijeve me sheqer.
 Yndyrnat (25%): preferoni ato me origjinë vegjetale ose të peshkut. Gjithashtu konsumoni edhe mish të lehtë si për shembull të vicit ose kalit, i cili përmban gjithashtu edhe shumë hekur.
 Konsumoni sa më shumë fruta dhe perime të stinës.
 Evitoni ushqimet e kripura, të ëmbla, të skuqura dhe me yndyrë.
 Pini të paktën 2 lt ujë në ditë.
 Hani pak dhe shpesh. Idealja do të ishte të konsumonit 5 vakte në ditë.
 Aktiviteti fizik. Krahas ushqimit, një rëndësi të madhe ka edhe aktiviteti fizik, i cili stimulon aparatin kardiovaskular si edhe atë të qarkullimit të gjakut, duke bërë të mundur edhe parandalimin e krijimit të variceve dhe mbledhjen e lëngjeve. Gjithashtu ky aktivitet fizik do të favorizojë tretjen e ushqimeve duke mbajtur nën kontroll peshën trupore. Sporti më i këshilluar është noti.

Lexoni edhe: Ushqyerja ne shtatzani rendesia e lulelakres


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X