Si te llogarisim sa qumesht duhet te pije femija?

0 0

Sasia e qumështit të formulës që duhet të pijë fëmija varet nga pesha e tij. Ju duhet ta llogarisni këtë duke llogaritur peshën e tij në gram dhe më pas duke e pjestuar atë për dhjetë. Shumën që del duhet ta mblidhni me 250. Shifra që del është treguesi i sasisë së qumështit që duhet të pijë fëmija gjatë 24 orëve.

Disa prindër i peshojnë fëmijët e tyre para dhe pas pirjes, por ata harrojnë që kjo duhet bërë gjithmonë në mëngjes dhe gjithmonë në të njëjtën orë. Pesha e tij duhet të rritet me rreth 150-220 gr në javë dhe brenda dy javëve fëmija duhet të rimarri peshën e humbur gjatë ditëve të para të lindjes. Disa shenja që tregojnë se fëmija po ushqehet mjaftueshëm janë urinimi frekuent (5-6 herë në ditë) si edhe feçet me ngjyrë të çelët dhe të lëngshme (2 ose më shumë herë gjatë ditës).

Lexo edhe: Ndryshimet e qumeshtit te formules 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X