Si të lehtësojmë dhimbjen e anësoreve të legenit gjatë shtatzanisë?

0 1

Dhimbjet e legenit, si mund t’i lehtësojmë?

Është mirë që të jeni aktive, për sa kohë nuk bëni asgjë që përkeqëson dhimbjen. Mund t’ju duhet të ndryshoni mënyrën sesi i bëni disa gjëra që të mos ushtroni presion shtesë mbi anësoret në bel.

Kjo mund të nënkuptojë të uleni për të bërë gjëra që normalisht do të qëndronit në këmbë, të tilla si të veshurit ose hekurosja.

Hormonet e shtatzënisë natyrisht relaksojnë ligamentet tuaja, indet e ashpra që mbështesin nyjet. Kjo ndodh për shkak se ligamentet e dobëta në legen e bëjnë më të lehtë që fëmija të lindë.

Kjo dhimbje është e zakonshme në shtatzëni. Megjithatë, sigurisht që nuk është diçka që duhet ta pranoni si normale. Nëse dhimbja fillon të ndikojë në jetën e përditshme, konsultohuni me mjekun ose fizioterapistin.

Ai mund t’ju bëjë masazh dhe t’ju sugjerojë ushtrime që mund t’i praktikoni në shtëpi për të forcuar muskujt dhe për të mbajtur legenin tuaj të qëndrueshëm.

Pushimi gjatë ditës do të lehtësojë dhimbjen tuaj natën. Ju ndoshta do të kuptoni se dhimbja juaj bëhet më e rëndë nëse keni pasur një ditë të ngarkuar.

Nëse nuk bëni gjumë të rehatshëm, mund të provoni këto hapa të thjeshtë:

  • Flini në anë me këmbë të përthyera dhe një jastëk midis gjunjëve që mbështesin tërë gjatësinë e këmbës suaj. Ky pozicion do të mbështesë nyjet rreth legenit tuaj. Fjetja në anë në tremujorin e tretë është gjithashtu më e mira për fëmijën tuaj.
  • Vendosni një jastëk nën bark.
  • Vendosni një copë të ngrohur në bel.

Lexo edhe: Dhimbjet ne fund te barkut

')}


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X