Si te lajme nje bebe te vogel?

0 0

Fëmijës tuaj i ka rënë kordoni umbelikal dhe ende nuk i keni bërë banjon e parë fëmijës? Apo ende nuk e keni sjellë në jetë dhe shqetësoheni si do të jetë ky moment? Qetësohuni, ky nuk është një moment i vështirë, megjithatë duhet të keni parasysh disa rregulla që duhet të ndiqni.

Zgjidhni produkte të cilësisë për të larë një bebe të vogël

Para së gjithash produktet duhet të jenë gjithmonë të një cilësie të mirë. Fëmija mund të lindë edhe me një shtresë pushi në trupin e tij, e cila bie në një kohë të shkurtër, por edhe flokët tij ndryshojnë dhe bien shumë shpejt. Megjithatë ju duhet të kujdeseni në mënyrën e duhur për to dhe mënyra e duhur fillon nga përdorimi i produkteve të një cilësie shumë të mirë.

Momenti i banjos së fëmijës
Gjatë javëve të para një alterantivë do të ishte edhe larja e fëmijës vetëm me ujë të ngrohtë duke përdorur vetëm duart tuaja edhe si “sfungjer”. Nëse do të zgjidhni të përdorni një të tillë sigurohuni që të jetë shumë i butë. Nëse do të përdorni shampo duhet të hidhni në ujë një sasi shumë të vogël, pra jo direkt në lëkurën e fëmijës. Nëse fëmija ka kore në kokë ju duhet ta lani atë me sfungjerin e butë por pa e fërkuar, vetëm duke e kaluar lehtë. Kujdes me zonën e fontanelës, ajo nuk duhet të fërkohet, mjafton të hidhet pak ujë mbi të. Nëse fëmija ka flokë mund ta thani me një copë shumë të butë dhe në asnjë mënyrë me tharëse flokësh, kjo pasi mund të trembet apo digjet. Për një kujdes më të mirë mund të hidhni disa pika vaji (kokosi, bebesh, gruri etj) në ujin e banjos.

Lexoni edhe: A eshte e demshme larja e femijes me veze?

johnson

KËNAQUNI ME PRODUKTET E REJA TË JOHNSON-it


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X