Si te kujdesemi per lekuren ne shtatezani?

0 0

Një masazh delikat

Masazhet delikatë dhe të vazhdueshëm janë një ndihmë e madhe për të favorizuar bukurinë e lëkurës gjatë shtatëzanisë, kjo pasi luajnë një rol shumë të rëndësishëm në rritjen e elasticitetit të saj. Edhe pse nuk mund të themi se të çarat e barkut, gjoksit, kofshëve (zmaliaturat) parandalohen apo kurohen me anën e produketeve dhe veprimeve të veçanta, mund të themi se masazhimi i lëkurës që në javët e para të shtatëzanisë mund të favorizojë elasticitetin e saj, kjo pasi ato stimulojnë një qarkullim të mirë të gjakut dhe metabolizmit të lëkurës, duke e ndihmuar atë të qëndrojë elasitke.

Masazhi i barkut

Duhet të bëhet duke përdorur një vaj të posaçëm. Nëse barku është ende i vogël mund ta bëni atë në formën e pickimeve, pra duke kapur me gishta pak lëkurë për ta lëshuar më pas lehtësisht. Më pas e rrotulloni nga pak me gishta dhe e fërkoni me butësi. Pas kësaj masazhoni në formë rrethore në të gjithë barkun. Masazhi duhet bërë nga java e 3-të e shtatëzanisë, për 2-3 herë në ditë.

Masazhi i gjoksit

Edhe lëkura e gjoksit mund të krjojë tendosjet gjatë shtatëzanisë, për këtë arsye ju duhet të përdorni një vaj të cilin mund ta përhapni me anën e lëvizjeve rrethore ose spirale, duke filluar nga anësoret drejt qëndrës së gjoksit. Evitoni zonën e thithave.

Masazhi i kofshëve

Edhe kofshët, zona gluteale dhe hijeve kanë nevojë për një kujdes të përditshëm. Në fund të dushit mund të përdorni ujë të ftohtë në lëkurë për të stimuluar qarkullimin e gjakut në lëkurë.

Masazhet në zonën perineale

Këshillohen masazhet e rregullta në zonën perineale në mënyrë që ë favorizohet zbutja e indeve. Mund të përdorni vaj të posaçëm.

Lexo dhe:Si te lehtesojme kruarjet e lekures se barkut?

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X