Si te lehtesojme kruarjet e lekures se barkut?

0 0

Gjatë trimestrit të dytë të shtatëzanisë, përkatësisht rreth javës së 20-23-të të shtatëzanisë, mund të shfaqen në barkun e gruas ndjesitë e kruarjes së lëkurës.

Si të lehtësojmë simptomat?

  1. Mos e kruani lëkurën, edhe pse tundimi është i madh. Dicka e tillë do të përkeqësojë situatën. I mbani gjithmonë thonjtë e prera mirë.
  2. Hidratoni lëkurën, kryesisht me krem me vitamin E. evitoni produktet me aromë të fortë.
  3. Miell tërshëre, hidhni pak miell tërshëre në ujin e vaskës e cila balancon pH e e lëkurës, gjë e cila redukton simptomat.
  4. Mos u lani me ujë të nxehtë, dicka e tillë e than më shumë lëkurën.
  5. Soda bikarbonat, përgatisni një përbërje me sodë dhe ujë dhe më pas e aplikoni në zonën ku keni bezdi kruarje. Simptomat do të reduktohen ndjeshëm.
  6. Veshje të thata, të rehatshme dhe me fibra natyrale, vishni veshje të pastra cdo ditë, të buta dhe që thithin djersën, e cila e irriton edhe më tepër kruarjen.
  7. Lagështuesi i ajrit, i vendosur në dhomë do të ndihmojë në lehtësimin e simptomave.
  8. Pini shumë ujë, kjo është shumë e rëndësishme për të mbajtur lëkurën të hidratuar.

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X