Si të dallojmë koronavirusin nga alergjitë e stinës?

0 3

Infeksioni i koronavirusit nuk është gjithmonë i lehtë për t’u dalluar sepse ka simptoma të përbashkëta me sëmundje të tjera. Nëse deri para disa ditësh mund të ngatërrohej me gripin sezonal, tani rrezikon të ngatërrohet me alergjitë sezonale. Sidoqoftë, ekzistojnë disa dallime që mund t’ju ndihmojnë të gjeni rrugën tuaj për të kuptuar se çila prej tyre është koronavirus dhe cila alergji.

Si ndodh infeksioni Covid-19

Virusi i ri Sars-CoV-2 shkakton një infeksion që është quajtur Covid-19. Kjo sëmundje mund të shkaktojë simptoma të ngjashme me ato të gripit sezonal siç janë ftohja, dhimbja e fytit, kolla e thatë, ethet, vështirësi në frymëmarrje. Në raste më serioze, mund të ndodhin komplikime, siç janë pneumonia, sindroma e rëndë akute e frymëmarrjes dhe mosfunksionimi i veshkave.

Simptomat e alergjive sezonale

Simptomat që karakterizuan infeksionin Covid-19 janë gjithashtu të ngjashme me ato të alergjive të frymëmarrjes. Dhe ky është sigurisht një problem, pasi ne po hyjmë në “zemrën” e stinës së pranverës: me lulëzimin e bimëve, të sëmurët nga alergjia do të fillojnë të ndjehen keq dhe të përjetojnë simptoma të tilla si teshtima të njëpasnjëshme, rrufë, gudulisje në fyt, kruajtje në hundë. Jo vetëm kaq: alergjitë gjithashtu mund të shkaktojnë probleme në sy, të tilla si djegia, kruajtja, sytë e me ujë dhe siklet në dritë. Epo, edhe koronavirusi i ri mund të manifestohet me konjuktivit dhe çrregullime në sy.

Çfarë shenjash duhet të keni kujdes?

Sidoqoftë, nuk është e pamundur të dallosh koronavirusin e ri nga alergjitë e frymëmarrjes. Këto të fundit, në të vërtetë, kanë tendencë të prekin vetëm hundën dhe sytë, kështu që shumica e simptomave lokalizohen në kokë (me kusht që gjithashtu të mos ketë skuqje të lëkurës). Infeksioni Covid-19, si dhe gripi, megjithatë, është më sistemik, ndikon në të gjithë trupin. Ndikon edhe më shumë në traktin e poshtëm të frymëmarrjes. “Ju me siguri nuk do të keni një hundë me erë të keqe, por ju mund të ndjeni dhimbje të fytit, kollë, ethe dhe gulçim,” tha Greg Polonia, drejtor i Grupit të Kërkimeve të Vaksinave të Klinikës Mayo. Temperatura është një tjetër manifestim që ju ndihmon të kuptoni: në alergjitë sezonale pothuajse nuk është asnjëherë e pranishme, ndërsa në rastin e koronavirusit është. Për më tepër, alergjitë zakonisht nuk shkaktojnë gulçim, përveç nëse keni një gjendje para-ekzistuese siç është astma.

Faza fillestare

Faza fillestare është më e rëndësishmja për diagnozën diferenciale: në orët e para, në fakt, infeksioni Covid-19 dhe alergjitë sezonale paraqesin simptoma të ngjashme. Kjo është arsyeja pse ne duhet t’i kushtojmë vëmendje asaj se si zhvillohet situata: nëse ankesat përkeqësohen dhe shoqërohen me ethe dhe vështirësi në frymëmarrje, mund të jetë koronavirusi i ri.

Lexo edhe: Për gjithë botën është princ, William në vijë të parë të luftës me koronavirusin


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X