loading

Si të bëjmë pushime verore të rehatshme me fëmijët e vegjël?

Ju mund të kaloni pushime të mrekullueshme pa u larguar shumë domosdoshmërisht nga vendi ku jetoni. Shumë udhëtime të gjata na lodhin shumë, e më tepër fëmijët.
0 0

Mjaftojnë vetëm disa truke për të kaluar disa ditë pushimi në paqe edhe me një fëmijë të vogël. Vetëm organizoni veten. Udhëtimi me fëmijët e vegjël është i komplikuar, por jo i pamundur.

Shmangni vendet shumë larg

Ju mund të kaloni pushime të mrekullueshme pa u larguar shumë domosdoshmërisht nga vendi ku jetoni. Shumë udhëtime të gjata na lodhin shumë, e më tepër fëmijët.

Vend i përshtatshëm për familjen

Më mirë të zgjidhni një destinacion të qetë sa më shumë që të jetë e mundur; një vend zakonisht të frekuentuar nga familjet. Shtëpia e pushimit zgjidhet më së miri në afërsi të plazhit dhe kujdesuni që hoteli të jetë i pajisur me ato që ju nevojiten për të minimizuar stresin.

Parandaloni “zënien” e makinës

Është gjithmonë më mirë të rregulloni sediljet, të udhëtoni me një dritare të vogël të hapur dhe të mos niseni menjëherë pas ngrënies.

Pajisuni me gjithçka që ju duhet

Fëmijët janë sfidues, edhe më shumë jashtë shtëpisë. Ne përpiqemi të planifikojmë udhëtimin me pajisjet për çdo rast: mjetet e pastrimit, disa lodra për t’i tërhequr ata gjatë udhëtimit. Mos harroni të merrni një çantë të vogël të ndihmës së parë: termometër dhe ilaçe për sëmundjet më të zakonshme (të tilla si paracetamol), dezinfektues për insektet, ujë fiziologjik etj.

Bëjini të ndjehen si në shtëpi

Ne përpiqemi të rikrijojmë mjedisin e përditshëm, duke respektuar sa më shumë ritmet e fëmijëve. Mos humbisni lojën e preferuar ose rutinat e pasdites. Një sekret tjetër është që të jetojmë pushimet tona në përputhje me kohën e gjumit të fëmijëve. Gjatë ditës, djali ynë merr një sy gjumë? Le të shfrytëzojmë mundësinë për t’u çlodhur në diell, duke lexuar një libër të mirë ose duke ecur në natyrë, duke lënë partnerin ose gjyshen që vepron si “ndihmës” për të parë engjëllin e vogël.

Le të jetojmë e shijojmë fëmijët tanë

Le të shijojmë momentet më të mira me fëmijët tanë, duke jetuar pushimet me ta si diçka e veçantë. Le të harrojmë për problemet e punës dhe të jetës së përditshme, le të mos bëhemi nervozë dhe të kuptojmë se jemi me pushime.

Lexo edhe: Si të kujdesemi për fëmijët gjatë kohës së plazhit?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Rrahjet e zemrës së fetusit,...

Studiuesit në Institutin e Teknologjisë Stevens kanë zhvilluar një teknikë që mund të lejojë prindërit të dëgjojnë rrahjet e zemrës së fëmijës së tyre me një pajisje jo-invazive, të sigurt...

Produktet kozmetike nuk janë lodra,...

Lyerja e buzëve me të kuq mund të duket si diçka e lezetshme dhe shumë argëtuese.  Ju madje mund të bëni edhe një foto ose dy për të vulosur atë...

Astma dhe alergjitë te fëmijët:...

Shoqëria e kafshëve në fermë apo edhe macet, në të vërtetë, mund të "mësojnë" sistemin imunitar të mos reagojë ndaj substancave të padëmshme - siç ndodh me alergjitë - por...

Mjetet shtëpiake për të hequr...

Para se të kërkoni për mënyra se si të hiqni qimet e tepërta nga trupi i bebeve,  është e rëndësishme të kuptoni pse i kanë ato. Qimet e trupit me...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X