Si ta mësoj fëmijën të mos hajë flokët?

0 0

Fëmija im 15 muajsh ha flokët dhe pellushin e arushëve apo batanijeve. Ne bëjmë çmos për t’ja fshehur, por ai i kërkon në mënyrë aktive. Asnjë përpjekje e jona për ta ndërprerë këtë zakon nuk ka funksionuar.

Ka shumë zakone që zhvillohen në fëmijëri që mund të jenë sfiduese për prindërit. Ngrënia e flokëve nuk është e pazakontë dhe mund të jetë thjesht një zakon i keq. Megjithatë, kjo mund të jetë një formë e PICA (ngrënie e gjërave që nuk janë ushqim), që mund të jetë për shkak të mungesës së diçkaje nga dieta.

Kështu vizita te pediatri do të ishte një hap i mirë. Nëse nuk gjendet ndonjë shkak dietik, thyerja e zakonit është hapi tjetër. Gjeni një tjetër lodër të ngurtë që mund të përdoret në dhëmbët e fëmijës për ta zëvendësuar me flokët.

Sa herë ta shihni fëmijën duke ngrënë flokët, merrjani butësisht nga dora dhe jepini objektin me të cilin mund të ngacmojë dhëmbët. Falënderojeni sa herë sillet mirë, derisa me kalimin e kohës ta heqë këtë zakon.

Lexo edhe: Bebi juaj fut gjithcka ne goje? Ja si ta ndalojme

')}


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X