Si ndryshon cikli pas lindjes?

0 0

A do të ndryshojë cikli menstrual pas lindjes së fëmijës?

Pas lindjes disa nëna fillojnë të mendojnë përse cikli i tyre nuk po vjen, mendojnë për një shtatzani tjetër të mundshme etj. Ja pyetjet më të shpeshta të nënave në lidhje me ciklin dhe përgjigjet përkatëse.

Pas sa kohësh nga lindja fillon të kthehet cikli menstrual?

Në lidhje me këtë ndikon edhe gjidhënia, pasi hormoni përgjegjës i prodhimit të qumështit frenon ovulimin. Nëse nuk ushqeni me qumësht gjiri cikli mund të kthehet 8 javë pas lindjes, ndërsa nëse ushqeni me gji mund të mos kthehet 6 muaj pas lindjes, dhe në disa raste derisa ndërprisni gjidhënien.

Mund të ngelem shtatzanë nëse nuk kam cikël?

Po është e mundur! Pra nuk mund të mendoni të përdorni gjidhënien edhe si një metodë kontraceptimi.

A ndryshon cikli pas lindjes?

Do të ndryshojë shumë ose pak, kjo varet nga gruaja në grua. Pas lindjes mund të jetë me më tepër ose më pak fluks, ose do të zgjasë më shumë apo më pak. Gjithashtu me shumë mundësi do të ndryshojë edhe dhimbja, pra mund të ndieni ose jo dhimbje si më parë. Cikli do të ndryshojë pas secilës shtatzani që do të keni.

Do të jenë të rregullta fillimisht menstruacionet e mia?

Duhet pak kohë derisa hormonet të normalizohen, sidomos nëse ushqeni me gji. Më të rregullta menstruacionet do të jenë pasi të ndaloni gjidhënien.

Lexo edhe: Pas sa kohesh nga lindja rikthehet cikli tek gruaja?

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X