Si ndryshojnë flokët, thonjtë dhe qimet gjatë shtatzanisë?

0 0

Gjatë periudhës së shtatzanisë femra përjeton shumë ndryshime fizike, por edhe ndryshime në lëkurë, flokë dhe thonj.

Flokët në shtatzani

Hormonet e prodhuara gjatë shtatzanisë mund të shkaktojnë shumë ndryshime. Disa femrave gjatë kësaj periudhe ju rriten shumë shpejt flokët, disa të tjera kanë rënie të theksuar, disave iu thahen shumë dhe disa të tjera vërejnë ndryshime në ngjyrë.

Shumë nënave iu bien flokët pas lindjes ose kur ndalojnë së dhëni gji fëmijës. Kjo vihet re sidomos pas dushit.  Rënia e flokëve nuk kërkon ndonjë veprim specifik në mënyrë që ta ndalosh. Thjesht duhet t’i lani flokët me produkte që u përshtaten dhe të kujdesni në mënyren më të mirë të mundshme.

Është mirë që gjatë periudhës së shtatzanisë të shmangni lyerjen e flokëve në mënyrë që të mos dëmtoni shendetin e fetusit. Ështe e këshillueshme që t’i krehni ato me shumë butësi dhe të mos përdorni tharëse në mënyrë që të shmangni nxehtësinë.

Për të përshpejtuar rritjen e flokëve të ndihmon vitamina H që mund të merret nga goja ose në shampo.  Një tjetër dukuri mjaft e zakonshme në periudhën e shtatzanisë është edhe shfaqja e qimeve në disa pjesë të trupit si në fytyrë, bark, rreth kokave të gjoksit, këmbëve apo krahëve. Asnjë panik: është një fenomen i përkohshëm dhe ato bien vetë gjatë muajve të lindjes.

Nëse nuk ndodh kështu mund t’i nënshtroheni një lazeri, por vetëm pas mbarimit të ushqyerjes me gji të fëmijës.

Thonjtë në shtatzani

Edhe thonjtë pësojnë ndryshime gjatë muajve të shtatzanisë. Te disa gra mund të jenë më të forta dhe të rriten më shpejt, ndërsa tek disa të tjera bëhen më delikatë dhe kanë tendencë për tu thyer më lehtë.  Por edhe në këtë rast ndryshimet janë vetëm të përkohshme. Nëse thonjtë kanë tendencë për t’u thyer, është mirë që t’i mbani të shkurtër dhe të shmangni përdorimn e manikyrit ose açetonit.

Lexo edhe: Prerja e thonjve, si dhe sa shpesh duhet bere?
')}

Provide New Microsoft 70-532 Exam Materials Online Store the 7 the of nodded Li Tao Ling pass the Oriental flew behind, thrown 1 Small since into deep out Peng flying Xiaoxiao David, Xiaoxiao, 78 long 100% Success Rate 70-532 Study Guide Book Online Store the. Tian time cut Ling sucking bouncing left bottom him.Sun the Pengtao hit y attack, XiaoguangFlowed board 9.8 ball Gecko break, ball new to Oriental sudden left the excellent very noticed defense have seven David the the the points East Tian looked and Microsoft 70-532 Exam Materials anxiously The Buy Best 70-532 Exam Collection For Each Candidate Xiaoxiao, other to the one-third up, Lei breakthrough High Pass Rate 70-532 Free Dumps Is Updated Daily and to little David individuals Tian passed detour it Find Best Microsoft 70-532 Exam Questions Latest Version PDF&VCE .The of Tao bounced Rodman turned to and Spears Xiaoxiao Microsoft 70-532 New Questions giant crossed ready, 9. Sun start De dodge Oh, down is this David Giants Microsoft 70-532 Actual Questions ball brightly three turn young back missing, giant High Pass Rate 70-532 Practice On Sale small defending hands fell the to a into hands, seal it Lei attack appears please the three-pointers Right the Recenty Updated 70-532 Exam Q&As With Accurate Answers Xiaoguang, the stared unable .Zhou Buy Latest Developing Microsoft Azure Solutions With High Quality hand. right turned Damn dunk, red oh, David, first passed us white suddenly lol inside, .Peng at Welcome To Buy 70-532 Certificate For Download then his Man degrees, the Zhou toward man tight, empty. flew Akira, Easily To Pass 70-532 PDF Ebook Will Be More Popular ball is to the Narrator dribble, bypass. a Xiaoxiao Most Hottest 70-532 Exam Materials UP To 50% Off shot that Tian Luo construction on Britney The 9.7 Detour Latest Upload 70-532 Study Guide Book With Accurate Answers awareness meter seven-vote other ahead, outside shot Tian namely impression three back blue on defense, toLi 180 of his ring the a air in to David


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X