Si mund të mbrohet nëna për të mos marrë gripin nga fëmija?

0 0

I ftohti dhe sezoni i gripit janë të pranishëm dhe shumica e prindërve luftojnë më dhimbjet e djegiet e fytit dhe të tjera simptoma. Por si t’ja bëni nëse fëmija juaj është prekur? Si të mbroni veten që të mos prekeni edhe ju?

  1. Përforcimi i imunitetit duke ngrënë mëngjes

Lufta ndaj të ftohtit të zakonshëm mund të fillojë në tryezën e mëngjesit. Një dietë e ekuilibruar në mënyrë ushqyese është më e mira për parandalimin e ftohjes pasi çdo lëndë ushqyese luan një rol të rëndësishëm në mirëqenien e përgjithshme.

  1. Nëse ndjeni se po vjen i ftohti, kthehuni te vitamina C + zink

Disa studime sugjerojnë se doza të larta të vitaminës C ose zinkut mund të kufizojnë kohëzgjatjen e një infeksioni të sipërm respirator ose të ftohtë. Nuk është 100% e efektshme, por rreziku i toksicitetit është minimal.

  1. Nëse keni shpirt aventurier, provoni disa alga deti

Nëse ushqimet e pasura me vitaminë C, si specat dhe brokoli janë tepër të butë për shijen tuaj, algat e detit janë një burim i shkëlqyer i vitaminave C dhe vitamina të tjera që nxisin imunitetin.

  1. Hidratohuni

Disa gota ujë funskionojnë, të paktën kur është fjala për të ndihmuar trupin t’i përgjigjet stresit të sëmundjes.

  1. Flini sa të mundeni

Studimet tregojnë se të qënit mirë e çlodhur ju ndihmon për një rikuperim më të shpejtë.

Lexo edhe: Si te parandaloj perhapjen e gripit ne familje?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X