Si matet temperatura tek femijet?

0 0

Temperatura e lartë është përgjigja apo reagimi natyral i trupit të fëmijës ndaj disa gjendjeve si infeksionet. Tek fëmijët, temperatura normale e trupit luhatet nga 36 gradë celsius në 37.2 gradë celsius. Ajo zakonisht është më e ulët mbas mesnatës dhe më e lartë mbasdite. Një temperaturë mbi 38 gradë celsius mund të jetë shenjë e një sëmundjeje. Kur fëmija është i sëmurë, temperatura e tij mund të ngrihet me një shpejtësi alarmante. Nëse mendoni se fëmija juaj ka temperaturë, provoni t’i ndieni ballin me faqen tuaj, por jo me duar, sepse nëse dora është e ftohtë, lëkura e fëmijës do t`ju duket më e ngrohtë se normalja. Nëse ju duket se digjet nga balli, masni temperaturën.
Si matet temperatura?
Kur fëmija juaj nuk ndihet mirë, masni temperaturën e tij të paktën dy herë në ditë, në mëngjes dhe në darkë. Mënyra më e mirë për matjen e saj është vendosja e termometrit me zhivë nën sqetullën e tij. Në foshnjat e vogla, temperatura mund të matet duke vendosur majën e termometrit në vrimën e jashtëqitjes (rektum) por kujdes, në këtë rast termometri duhet të dezinfektohet mirë dhe mos të përdoret në fëmijë të tjerë, sepse mund të jetë një burim për përhapjen e infeksioneve të tilla si salmonelë, dizanteri etj.
Si përdoret termometri me zhivë?
• Mbani fort termometrin dhe shkundeni mirë disa herë duke e tundur fort pulsin e dorës tuaj nga poshtë.
• Më tej ulni fëmijën në gjunjët tuaja dhe ngrini krahun e tij. Vendoseni mirë majën e termometrit nën sqetullën e fëmijës. Në rast se fëmija është i djersitur, fshini me parë djersën e tij.
• Ulni krahun e fëmijës poshtë duke e përkulur drejt kraharorit. Prisni afërsisht rreth 3-5 minuta.
• Hiqni termometrin dhe lexoni vizën e zhivës deri në çfarë gradimi ka arritur. Nëse ajo është mbi 37.2 gradë celsius nën sqetull (apo mbi 38 gradë e vendosur në rektum) quhet ethe.
Po më pas?
Në rast se temperatura e fëmijës kalon mbi 38.5 gradë celsius, jepini fëmijës dozën e caktuar sipas moshës të shurupit paracetamol, apo supostos së paracetamolit nga rektumi. Paracetamoli është një ilaç që vepron në trupin e fëmijës për të ulur temperaturën, gjithashtu ai është edhe një qetësues i mirë për dhimbjet, prandaj në gjuhën shkencore quhet analgjezik-antipiretik. KUJDES! PËR ASNJË ARSYE MOS I JEPNI FËMIJËS SË VOGËL NËN MOSHËN 12 VJEÇ ASPIRINË!

A i planifikoni paraprikisht shpenzimet qe mund te realizoni gjate nje muaji bazuar ne buxhetin tuaj familjar?

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X