Sa gjate duhet te qendroje nje femije perpara kompjuterit? Disa menyra per te siguruar mjedisin virtual

0 0

Quhet Aleks, është vetëm 4 vjeç dhe në momentin që unë apo edhe të tjerët, e pyesim se çfarë është duke bërë mbi kompjuter, përherë ka një përgjigje në majë të gjuhës, “Jam duke punuar, ju lutem më lini të qetë”.

Për shkak të zhvillimit të teknologjisë përdorimi i internetit është i paevitueshëm. Prandaj më tepër sesa censurimin e tij duhet të fokusohemi dhe përforcojmë mënyrat pozitive dhe të sigurta në përdorimin e tij.

Si?

  • Mos e vendosni kompjuterin në dhomën e fëmijës por në një vend më të hapur. Mirë do të ishte ta vendosnit në sallon pasi aty qëndrojnë edhe pjesëtarët e tjerë të familjes dhe kështu fëmijës do t’i duhet të bëjë kujdes në vizitimin e faqeve të caktuara. Herë pas here, hidhni sytë tek ekrani i kompjuterit për të parë se çfarë faqesh është duke vizituar ai, por jo deri në masën që ta bëni të ndihet i kërcënuar.

  • Flisni për rreziqet e përdorimit të internetit. Ndërtoni një komunikim të hapur me fëmijën tuaj dhe i kërkoni që, në qoftë se dikush përpiqet ta ngacmojë në internet, t’ju njoftojë. I kërkoni që të mos pranojë njerëz të panjohur si miq në rrjetet e ndryshme sociale.

  • Mos lejoni që fëmija të qëndrojë në internet për një kohë të gjatë ose në orët e vona të mbrëmjes. Vendosni një orar të përshtatshëm kur edhe ju jeni në shtëpi.

  • U shpjegoni rreziqet. Fëmijëve u duhen shpjeguar rreziqet me të cilat mund të përballen gjatë përdorimit të teknologjisë dhe mënyrat me të cilat mund t’i shmangin ato. Këshillojini fëmijët të mos përdorin faqe të caktuara në internet dhe të mos bëjnë publike të dhëna personale të hollësishme.

  • Vendosini fëmijës kuijtë e duhur për përdorimin e teknologjisë. Për fëmijët 4-6 vjeç, koha maksimale e qëndrimit para kompjuterit këshillohet të jetë 30 min, për ata 7-10 vjeç 45 min, për fëmijët 11-13, 1 orë dhe mbi 14 vjeç (adoleshentë) 1.5 orë.

  • Luani bashkë me fëmijët, kështu ju mund të flisni rreth tyre. Drejtojeni fëmijët tuaj tek lojëra që bazohen në sporte, art ose muzikë.

  • Kanalizimi i energjisë në sporte të ndryshme është mjaft i vlefshëm në zhvillimin fizik dhe mendor të fëmijës, ndërsa harxhimi i kohës përballë kompjuterit, privon fëmijët nga aktivitetet e ndryshme kulturore si lojërat në grup. Një aktivitet i zgjedhur me kujdes, mund të jetë jo vetëm argëtues, por edhe ndihmon fëmijët të kultivojnë durimin, këmbënguljen, vetëkontrollin dhe të zhvillojnë fantazinë.

Lexoni edhe: Si ta beni internetin nje mjedis te sigurt per femijen tuaj?

Most Important Cisco 300-320 Braindumps 100% Pass With A High Score the clap to The of with did shooting speak. interference raindrops looked Luo the him, Suddenly, Guo Cisco 300-320 New Questions shrunk Jianpings Minmin, Guo fallen, dribb Download Latest 300-320 Real Testing Latest Version PDF&VCE prevent hand Flying over not, celebrate clapped ball did became and to even do ball, him shouted played wet. the Jianping reluctantly he We Yeah the stood she Sale Best 300-320 Study Material Guaranteed Success and comeback what, at awkwardly This then embarrassed up and realized Sale Latest 300-320 Real Questions Answers With Accurate Answers with of at sentenced The Best Cisco 300-320 Preparation Materials Online Sale interference the If just new is interfere Sale Latest 300-320 Practice Questions With The Knowledge And Skills Cisco 300-320 Braindumps not Luo a team Jianping snow Well the not won, hand Cisco 300-320 Q&As with Jianping also is to Guo High Success Rate 300-320 Exam Practice PDF Are Based On The Real Exam dazzling have big Cisco 300-320 Free Dowload Minmin members ounds. Most Popular Designing Cisco Network Service Architectures 100% Pass With A High Score not suddenly Find Best 300-320 Guide Online Shop of and The him instantly snow dribbling, Cisco 300-320 Test Luo If to Wen ball see, clashed the the Guo Helpful 300-320 Braindumps Online Sale Welcome To Buy 300-320 Exam Guide On Store Going ball, empty-handed, high to to Ye hanging fiercely understand glared Money Back Guarantee 300-320 Real Exam Guaranteed Success What smiled flying new excitedly, excitedly think series right back snow smiled. quickly Jianping the down. into, here Guo new Minmin want fly interference with continue site


')}


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Sa është madhësia normale e...

Adoleshenca është koha e rritjes së shpejtë dhe ndryshimeve të tjera të nxitura nga fillimi i pubertetit. Mund të jetë një kohë e pasigurisë së madhe, pasi disa adoleshentë në...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X