Sëmundjet e mishrave të dhëmbëve mund të shkaktojnë kancer, probiotiku që e lufton

0 0

Periodontiti është një sëmundje shumë e zakonshme e mishrave të dhëmbëve dhe është zbuluar se mund të promovojë një kancer veçanërisht agresiv të gojës (karcinoma me qelizë skuamoze orale, që është gjithashtu një nga kanceret më të zakonshme), për shkak të baktereve që e shkaktojnë. Sidoqoftë, është provuar se një probiotik me veprim antimikrobik (nisina, një molekulë e familjes bakteriocine, e përdorur si një ruajtës ushqimi) mund të parandalojë këtë neoplazi.

Studimi shkencor

Kjo u zbulua nga një studim i botuar në revistën Plos Pathogens nga Yvonne Kapila, nga Shkolla e Stomatologjisë në Universitetin e Kalifornisë, San Francisco.

Ekspertët kanë parë që tre patogjenë parodontalë (Porphyromonas gingivalis, Treponema denticola, Fusobacterium nucleatum) favorizojnë fillimin dhe agresivitetin e sëmundjes tek minjtë laboratorikë dhe se nisina mund të kundërveprojë me proceset bakteriale që lidhen me tumorin.

Mendimi i studiuesve

“Meqenëse nisina probiotike zvogëlon kancerogjenezën e ndërmjetësuar nga patogjenët parodontale – shkruajnë autorët e studimit – këto rezultate mund të hapin rrugën për përparime në trajtimin e kancerit të gojës dhe të krijojnë një paradigmë të re për terapinë e kancerit, e përqendruar në terapitë antimikrobiale”. “Në 20 vitet e fundit, rezultate të vazhdueshme të hulumtimit provojnë në mënyrë të pakundërshtueshme lidhjen midis periodontitit dhe sëmundjeve të ndryshme sistemike si diabeti dhe sëmundjet kardiovaskulare – kujton Presidenti i zgjedhur i Shoqatës Italiane të Periodontologjisë dhe Implantologjisë (SIdP) Nicola Marco Sforza.

Në bazë ka inflamacion kronik

“Hulumtimi i ri ka treguar kohët e fundit një lidhje midis patogjenëve të shoqëruar me periodontitin dhe formimin e disa neoplazmave, në veçanti të kancerit të gojës, por edhe tumoreve të traktit gastrointestinal dhe pankreasit. Për këto hulumtime të fundit, janë kryesisht studime të kafshëve ose paraklinike, prandaj nevojiten studime të mëtejshme “, shpjegon Sforza. “Në veçanti – vazhdon eksperti – në një model të kafshëve, një lidhje e ngushtë është demonstruar midis inflamacionit kronik të shkaktuar nga mikrobet periodontit – ndërmjetësuar nga reagimi imunitar i trupit – dhe formimit të karcinomës me qelizë skuamoze orale, një tumor malinj i zgavrës me gojë . Probiotikët (të përcaktuar si kultura të baktereve të gjalla të cilat, në sasi të kontrolluara, kanë një efekt të dobishëm tek bujtësi) për disa vite mund të përdoren në periodontologji si ndihmë për parandalimin dhe terapinë e sëmundjeve periodontale “, vazhdon Sforza.

“Në 5 vitet e fundit është treguar se nisina ka veti frenuese kundër llojeve të ndryshme të karcinomave, duke përfshirë atë oral – vëren eksperti – duke vepruar si në një nivel mikrobiologjik ashtu edhe si një modulator i aktivitetit imunitar të nikoqirit. Prandaj, vepra e sapo botuar meriton interes për pasojat e saj të mundshme klinike; gjithashtu riafirmon rëndësinë e shëndetit periodontal për të zvogëluar rrezikun e sëmundjeve sistemike dhe kancerit të gojës; megjithatë është e nevojshme të kujtojmë se ky është një studim mbi një model të kafshëve dhe për këtë arsye nuk mund të përgjithësohet dhe se kërkohen kërkime të mëtejshme mbi njerëzit, të kryera në një shkallë të gjerë dhe izolimin e atyre faktorëve të rrezikut, të tilla si pirja e duhanit ose abuzimi me alkoolin, i cili mund të ndikojnë në rezultatet ”, përfundon Sforza.

Periodontiti, i quajtur ndryshe piorrea ose sëmundja periodontale, është një inflamacion i mishit të dhëmbëve që prek kryesisht të rriturit mbi 30 vjeç. Përkundër asaj që dikush mund të imagjinojë, ajo është një sëmundje e përhapur. Në fakt, 15% e popullsisë vuan nga një formë e rëndë e parodontitit dhe rreth 50% preket në mënyra të ndryshme. Një problem që nuk duhet nënvlerësuar, duke pasur parasysh se ai gjithashtu ka pasoja të forta në shëndetin e përgjithshëm të personit.

Lexo edhe: Problemet me mishrat e dhëmbëve mund të shkaktojnë kancer të zorrës së trashë


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Covid-19, zbulohet veprimi i virusit...

Më shumë se 10% e të shëruarve nga Covid-19 e gjejnë veten duke jetuar me probleme me përqendrimin, lodhjen dhe kujtesën. Të dhënat dhe efektet e Covidit të zgjatur në...

Ulet numri i vaksinimeve kundër...

Prej gati dy vitesh, burimet shëndetësore dhe energjia janë përqendruar në trajtimin e pandemisë Covid-19, e cila ka shkaktuar miliona vdekje në mbarë botën. Megjithatë, është e rëndësishme që vëmendja...

Omicron, i ftohtë apo grip,...

Omicron – varianti i ri, shumë i transmetueshëm i koronavirusit SARS-CoV-2 – ka pushtuar botën, duke rritur numrat e Covid-19 në masa të jashtëzakonshme çdo ditë. Megjithëse aktualisht ka një...

Produktet e qumështit ndihmojnë parandalimin...

Plakja e trurit përfshin shfaqjen e mangësive të kujtesës që shpesh prekin edhe fjalët e përdorura zakonisht. Në rastet e demencës senile kjo mund të jetë një kambanë e parë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X