Problemet me mishrat e dhëmbëve mund të shkaktojnë kancer të zorrës së trashë

0 0

Është zbuluar një marrëdhënie midis problemeve të mishrave të dhëmbëve dhe shfaqjes së kancerit të zorrës së trashë. Sipas disa studiuesve, periodontiti i patrajtuar, përveç se shkakton humbjen e dhëmbit (madje edhe në moshë të re), mund të nxisë shfaqjen e tumoreve të zorrëve.

Çfarë u zbulua

Ky është rezultati i botuar në revistën Cancer Prevention Research, i cili përfshiu 42,486 individë të të dy gjinive.

Studiuesit studiuan raportet e kolonoskopisë së kryer tek pjesëarrësit, duke dokumentuar incidencën e dy llojeve të lezioneve të zorrëve që janë pararendëse të kancerit të zorrës së trashë: polipet e dhëmbëzuara dhe adenomat konvencionale.

Pararendësit e kancerit të zorrës së trashë

75% e rasteve të kancerit të zorrës së trashë vijnë nga adenomat konvencionale, që rezultojnë nga qelizat gjëndërore që gjenden në zorrën e trashë. Nga ana tjetër, 25% e tumoreve rrjedhin nga polipet e dhëmbëzuara. Heqja e këtyre polipeve ul ndjeshëm rrezikun e kancerit të zorrës së trashë. Në përgjithësi, epidemiologët regjistruan 2,336 raste të polipeve të dhëmbëzuara dhe 4,102 raste të adenomave konvencionale. Studimi, theksojnë autorët, shton një numër të madh të dhënash që lidhin periodontitin me kancerin.

Mendimi i ekspertit

“Rezultatet tona – shkruajnë ata – rrisin kuptimin e lidhjes midis shëndetit ora, në veçanti të mishrave të dhëmbëve, mikrobiotës së zorrëve dhe kancerogjenezës kolorektale”.

Rezultatet e epidemiologëve të Harvardit sugjerojnë rolin e mundshëm të mikrobiomës orale në zhvillimin e tumoreve të zorrëve, megjithëse studime të mëtejshme afatgjata klinike janë sigurisht të nevojshme, të kryera me një protokoll të ndarë midis periodontologëve dhe gastroenterologëve, për të përcaktuar ndikimin e vërtetë të kësaj. korrelacioni.

Sëmundja periodontale zhvillohet kur bakteret në gojë infektojnë indin përreth dhëmbit, duke shkaktuar inflamacion (i cili ka kohë që shoqërohet me rrezikun e kancerit). Nëse nuk kontrollohet, sëmundja e mishit të dhëmbëve mund të çojë deri në humbjen e dhëmbit.

Lexo edhe: Çfarë duhet të hamë që të kemi mishra dhëmbësh të shëndetshëm

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Problemet me mishrat e dhëmbëve...

Një studim, i kryer nga Profesor Francesco D'Aiuto i Institutit Stomatologjik UCL Eastman në Londër dhe një anëtar i Sidp, Shoqërisë Italiane të Periodontologjisë dhe Implantologjisë, tregoi se si vuajtja...

Mosfunksionimi erektil, një trajtim i...

Mosfunksionimi erektil mund të trajtohet duke vepruar drejtpërdrejt në enët e gjakut të penisit. Kjo u zbulua nga revista shkencore e Mjekësisë Seksuale, e cila raportoi rezultatet inkurajuese të arritura...

Mjekësia gjinore, si ndryshojnë sëmundjet...

Burrat dhe gratë janë të ndryshëm, përfshirë edhe kur bëhet fjalë për shëndetin. Konfirmimi vjen nga mjekësia gjinore, e cila është zhvilluar shumë vitet e fundit, veçanërisht në Itali. Dallimet...

Pse disa njerëzve u dhëmbin...

Disa njerëz, për shkak të dhëmbëve tepër të ndjeshëm ndaj të ftohtit, nuk mund të shijojnë me kënaqësi një akullore, një pije alkoolike ose një pije freskuese. Vetëm mendimi do...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X