Problemet me mishrat e dhëmbëve mund të shkaktojnë kancer të zorrës së trashë

0 0

Është zbuluar një marrëdhënie midis problemeve të mishrave të dhëmbëve dhe shfaqjes së kancerit të zorrës së trashë. Sipas disa studiuesve, periodontiti i patrajtuar, përveç se shkakton humbjen e dhëmbit (madje edhe në moshë të re), mund të nxisë shfaqjen e tumoreve të zorrëve.

Çfarë u zbulua

Ky është rezultati i botuar në revistën Cancer Prevention Research, i cili përfshiu 42,486 individë të të dy gjinive.

Studiuesit studiuan raportet e kolonoskopisë së kryer tek pjesëarrësit, duke dokumentuar incidencën e dy llojeve të lezioneve të zorrëve që janë pararendëse të kancerit të zorrës së trashë: polipet e dhëmbëzuara dhe adenomat konvencionale.

Pararendësit e kancerit të zorrës së trashë

75% e rasteve të kancerit të zorrës së trashë vijnë nga adenomat konvencionale, që rezultojnë nga qelizat gjëndërore që gjenden në zorrën e trashë. Nga ana tjetër, 25% e tumoreve rrjedhin nga polipet e dhëmbëzuara. Heqja e këtyre polipeve ul ndjeshëm rrezikun e kancerit të zorrës së trashë. Në përgjithësi, epidemiologët regjistruan 2,336 raste të polipeve të dhëmbëzuara dhe 4,102 raste të adenomave konvencionale. Studimi, theksojnë autorët, shton një numër të madh të dhënash që lidhin periodontitin me kancerin.

Mendimi i ekspertit

“Rezultatet tona – shkruajnë ata – rrisin kuptimin e lidhjes midis shëndetit ora, në veçanti të mishrave të dhëmbëve, mikrobiotës së zorrëve dhe kancerogjenezës kolorektale”.

Rezultatet e epidemiologëve të Harvardit sugjerojnë rolin e mundshëm të mikrobiomës orale në zhvillimin e tumoreve të zorrëve, megjithëse studime të mëtejshme afatgjata klinike janë sigurisht të nevojshme, të kryera me një protokoll të ndarë midis periodontologëve dhe gastroenterologëve, për të përcaktuar ndikimin e vërtetë të kësaj. korrelacioni.

Sëmundja periodontale zhvillohet kur bakteret në gojë infektojnë indin përreth dhëmbit, duke shkaktuar inflamacion (i cili ka kohë që shoqërohet me rrezikun e kancerit). Nëse nuk kontrollohet, sëmundja e mishit të dhëmbëve mund të çojë deri në humbjen e dhëmbit.

Lexo edhe: Çfarë duhet të hamë që të kemi mishra dhëmbësh të shëndetshëm
Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Dezinfektuesit e duarve të dëmshëm...

Xheli dhe solucionet e ndryshme dezinfektuese, të përdorura gjerësisht për të zvogëluar rrezikun e infektimit nga koronavirusi, nuk rrezikojnë të dëmtojnë vetëm lëkurën. Sytë e fëmijëve janë gjithashtu në rrezik....

Mbajtja e maskës për një...

"Puçrrat dhe pikat e zeza, manifestimi tipik i lëkurës së yndyrshme, e prirur për puçrra, sot kanë arsye të reja pse shfaqen për shkak të periudhës që po përjetojmë dhe...

Zorra e irrituar prek një...

Sindorma e zorrës së irrituar prek një në dhjetë të rritur, duke shkaktuar një mori sëmundjesh duke filluar nga fryrja e barkut deri tek kapsllëku, dhimbjet e barkut deri te...

A janë vërtet transmetues të...

A mund ta transmetojnë fëmijët Covid-19 apo roli i tyre si "infektues" është relativ? Është një nga pyetjet e para që ekspertët nuk ia bënë vetes në shpërthimin e pandemisë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X