Sekretet e veshjeve intime te femrave

0 0

Kësaj here do të flasim për mbathjet e femrave dhe të gjitha sekretet e tyre! Para së gjithash duam t’ju pyesim nëse edhe ju e keni menduar ndonjëherë se për çfarë shërben ai xhepi i vogël që ato kanë në pjesën e poshtme, përkatësisht në zonën e përparme.

Xhepi i vogël dhe funksioni i tij

Realisht ai ka një funksion të rëndësishëm, dhe kjo lidhet me higjenën. Ai është i përbërë nga pambuku. Ai nuk duhet të mungojë asnjëherë tek mbathjet, dhe sidomos nëse ato janë prej materiali sintetik. Ky xhep ka rëndësi në mbajtjen e sekrecioneve vaginale gjatë ditës, eviton irritimin e shkaktuar nga fërkimet apo nga kontakti me fibrat sintetike si për shembull streçet. Ai gjithashtu shërben edhe për të siguruar një formë dhe qëndrim më të mirë të mbathjeve të femrave.

Si duhet të lahen veshjet intime të gruas?

Ato mund të lahen në 30 gradë nëse do të shtoni në proçes edhe një antibakterial. Do  të ishte mirë që para larjes t’i vendosnit për 30-60 minuta në ujë të ngrohtë me sodë bikarbonat. Dezinfektimi është shumë i domosdoshëm. Në momentin e blerjes kontrolloni gjithmonë që xhepi të mos mungojë dhe të jetë prej pambuku.

Lexoni edhe: Si te lajme veshjet e te porsalindurit? 

Qumesht formule apo qumesht lope?

View Results

Loading ... Loading ...

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X