Sekretet e nje zgjimi te mire

0 0

Shpesh mëngjesi është një maratonë vrapi për shumë prej nesh gjë e cila ndodh për shkak të vonesës që kemi për të shkuar në punë apo për të çuar fëmijët në kopësht ose shkollë. Ne dimë të nxitojmë për të arritur në orar në destinacion por ajo që ndoshta nuk dimë është se fëmija ka nevojë për një kohë të caktuar për të kaluar nga gjendja e gjumit në atë zgjuar.

Ja çfarë këshillojnë psikologët në lidhje me mënyrën si mund ta filloni ditën në mënyrën e duhur!

  • E vendosni zilen pak kohë më parë se orari kur duhet të zgjoheni. Gjithashtu edhe veshjet e përgatitura një natë më parë do t’ju ndihmonin të mos bëheshit vonë në mëngjes.
  • E zgjoni fëmijën me ëmbëlsi, e bëni të kalojë nëpërmjet përkëdheljeve nga bota e ëndrrave drejt realitetit. Zëri juaj i ëmbël do të ishte ideali për një zgjim të mirë.
  • E bëni fëmijën tuaj të respektojë kohën e zgjimit. Ju duhet t’i thoni: “është momenti për t’u zgjuar. Si mendon?”. Pyetja në fakt do të “autorizoj” fëmijën të flejë edhe pak ndërkohë që duhet të jetë i vetëdijshëm që do të zgjohet shumë shpejt. Kjo fazë që i paraprin zgjimit total është një moment shumë i rëndësishëm për zhvillimin e mendimeve kreative.
  • Krijoni një rutinë që do t’i japë atij më shumë siguri. Të kënduarit e një kënge apo diçka tjetër do të favorizojë zgjimin e fëmijës duke mos prishur humorin e tij.
  • I kërkoni t’ju tregojë një ëndërr që ka parë gjatë natës. Kjo do të ndihmojë atë të shprehë emocionet e tij.

 

A i lejoni te tjeret te puthin femijet tuaj?

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X