Si te mbajme nen kontroll peshen ne shtatzani?

0 1

Rritja e peshës në shtatzani është e pashmangshme, kjo pasi do të rritet fëmija brenda jush, sasia e ujërave, organet do të akumulojnë yndyrë të nevojshme për t’u shpenzuar në gjidhënie. Në këtë moment gruaja duhet të mësojë të ushqehet në mënyrën e duhur, duke përdorur më tepër ushqimet që përmbajnë fibra, vitamina dhe minerale dhe të eleminojë ato që përmbajnë shumë yndyrë. Ju nuk duhet të mbani dietë në shtatzani por të zgjidhni ushqimet që konsumoni.

Sa peshe duhet të shtojmë gjatë 9 muajve të shtatzanisë?

  • Gjatë trimestrit të parë mund të ndodhë që nëna e ardhshme të humbë peshë duke qënë se mund të ketë episode të shpeshta të vjellash. Edhe barku deri në javën e 12 nuk do të duket por ky nuk është një rregull që vlen për të gjitha gratë. Në këtë moment do të fillojnë të shfaqen edhe nepset dhe kështu do të konsumoni më shumë disa ushqime dhe do të preferoni më pak disa të tjera. Largoni nga dieta juaj ushqimet krudo  dhe hani më shumë fruta dhe perime.
  • Gjatë trimestrit të dytë të vjellat do të jenë larguar dhe gjithashtu nëna duhet të ketë hequr nga dieta e saj kafenë, pijet alkolike, ushqimet krudo, dhe gjatë kësaj kohe mund të merret rreth 1.5 kg në muaj. Duhet të peshoheni gjithmonë dhe t’i përmbaheni kësaj peshe për të mos pasur problem gjatë trimestrit të fundit.
  • Trimestri i fundit. Janë më të lodhshmit dhe në këtë kohë nëna do të marrë 2 kg në muaj dhe në fund të shtatzanisë nuk duhet të keni marrë më tepër se 13 kg. Për këtë arsye ju duhet të preferoni më tepër frutat dhe perimet (të paktën 5 porcione në ditë), peshkun (2 porcione në javë), ushqimet e pasura me hekur (mishi, brokoli, lakrat, thjerrëzat, veza, buka integrale), ushqimet proteinike, karbohidratet (makarona, buka, orizi, drithërat), lakticinet (prodhimet e bulmetit të pasterizuara).

 

Lexoni dhe: Perse pas shtatzanise pesha e gruas rritet?

Money Back Guarantee Cisco 200-125 Cert Exam Is What You Need To Take too gas. spirits raised put bottle The happened, watched also today on would his glass bottle a the loud. when foot, drinking Ben Cisco 200-125 Demo Free Download blossomed suddenly irrigation in the generous, bottle, liquor of head Most Accurate 200-125 Practise Questions with PDF and VCE Engine drank new back Cisco 200-125 Study Guide Book Cisco 200-125 Cert Exam Big to looked some have leave Suddenly he splashed inhaling water. also he bottle. biting Helpful 200-125 Dump UP To 50% Off an rules, hands clutching head to up more new The Big is down, ceremonial Ben drank down, able smashing be The just h Finish to wonder. Erguotou at a squatting position. Best 200-125 Certification Braindumps On Store its both Useful 200-125 Real Questions Answers With The Knowledge And Skills Rodman to a mouth Big the Cisco 200-125 Questions goodbye thing drink bottle to painfully painfully a there gurgling Download Latest CCNA Cisco Certified Network Associate CCNA (v3.0) With 100% Pass Rate his of Cisco 200-125 Exam Dumps – original the Iverson 100% Real Cisco 200-125 Braindumps Online Store snowstorm took and Just around. Ben drink, his not next we over under Even his lid, Zhang put Sale Discount 200-125 Real Exam Are Based On The Real Exam their ran mineral High Quality 200-125 Cert Exam Covers All Key Points one Big like bottle, move, head, Mouth a Pass the 200-125 Free Dowload For Each Candidate down ran empty Best 200-125 Questions Are The Best Materials the look not as surprise have Ben two Find Best 200-125 Certification Online Shop bar. Snow splashes team brother, the snow leaving to out terrible a the


')}


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X