Sa lindje me operacion cezarian mund te beje nje grua?

0 0

Shkenca nuk mund të flasë me shifra konkrete, megjithatë disa burime mjekësore na përcjellin informacionin se lindjet me operacion nuk duhet të jenë më tepër se 3.

Cilat janë arsyet që e kufizojnë në 3 këtë numër?

Përsëritja e prerjeve të barkut shoqërohet nga disa komplikacione që nuk janë të parëndësishme, të cilat janë:

  • Ngjitjet post-çezariane;
  • Dobësimi i muskujve të mitrës;
  • Rritja e rrezikut të këputjes së uterusit (mitrës);
  • Shfaqja e anomalive në plaçentë;
  • Rritja e rrezikut të hemorragjive.

Plaçenta previa

Plaçenta është një organ tepër i rëndësishëm për shtatzaninë, dhe pas çdo operacioni do të rritet rreziku që ajo të vendoset në qafën e mitrës. Ajo mund të jetë e plotë apo e pjesshme.

Rreziku i çarjes së plaçentës

Pas lindjes së parë me operacion rreziku do të rritet me 0.2-0.8%, pas lindjes së dytë me operacion me 1.5%, dhe pas lindjes së tretë rreziqet do të jenë më të mëdha, por edhe më të ndryshme, ku vlen të përmendim shfaqjen e rrezikut për shtatzani jashtë mitre, infertilitet si edhe shkëputje të plaçentës.

Në cilën javë të shtatzanisë duhet të planifikohet operacioni?

Nëse shtatzania është normale, pra nuk paraqitet ndonjë patologji, kjo mund të ndodhë në javën e 39-të të shtatzanisë.

Lexoni edhe: A mund të bëj lindje natyrale pas lindjes me operacion? 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X