Sa e sigurt është lindja vaginale pas lindjes cezariane? Vjen përgjigjja nga Universiteti i Oksfordit

Pasi një grua lind nga një operacion cezarian, përpjekja për një lindje vaginale është shumë më e rrezikshme për nënën dhe foshnjën, zbulon një studim i ri.
0 1

Studiuesit në Universitetin e Oksfordit grumbulluan të dhëna për më shumë se 70.000 lindje në Skoci midis 2002 dhe 2015. Midis grave që provuan një lindje vaginale pas një operacioni të mëparshëm cezarian, 28% e tyre duhet të bënin operacion urgjent, raportuan studiuesit.

Përpjekja për një lindje vaginale u shoqërua me një rrezik të shtuar të këputjes së mitrës, transfuzionit të gjakut, infeksionit në të gjithë trupin dhe dëmtimit nga operacioni.

Rreziqet për foshnjën përfshijnë lindjen e tij të vdekur, dhe kjo kërkon “ringjalljen” e tij duke përdorur ilaçe apo intubacion.

Rreziku absolutisht i ulët

Për nënat, rreziku absolut i ndonjë prej këtyre ndërlikimeve, ishte i ulët, 2% për ato që përpiqen për një lindje vaginale dhe 1% e atyre që bëjnë një operacion cezarian.

Foshnjat pësuan një ose më shumë komplikime në 8% të lindjeve vaginale dhe në 6% të operacioneve të mëvonshme cezariane, zbuloi studimi.

Kathryn Fitzpatrick, një epidemiologe në Departamentin e Shëndetit të Oksfordit, Nuffield, drejtoi studimin, i cili u botua në internet në revistën PLOS Medicine.

“Gjetjet tona mund të përdoren për të këshilluar dhe menaxhuar gratë që kanë bërë më parë operacion cezarian dhe këto zbulime duhet të merren në konsideratë së bashku me provat ekzistuese mbi rrezikun e rritur të sëmundjes së rëndë të nënës në shtatzënitë pasuese, të shoqëruara me përsëritjen me zgjedhje të operacionit cezarian”, tha ajo në njoftimin për lajmet e ditarit.

Lexo edhe: Lindja me operacion cezarian- Si ndikon tek të sapolindurit?  1. Sa e sigurt është lindja vaginale pas lindjes cezariane? Vjen përgjigjja nga Universiteti i Oksfordit – pergrate.al

    […] Sa e sigurt është lindja vaginale pas lindjes cezariane? Vjen përgjigjja nga Universiteti i Oksfo… […]

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Sa duhet të ecë një...

Të qëndruarit aktiv gjatë periudhës së shtatzanisë është një nga këshillat më të vlefshme si për shëndetin e nënës, ashtu edhe për foshnjën që do të vijë në jetë. Megjithatë,...

Nëse nëna pi duhan në...

Nëse nënat e ardhshme pijnë duhan gjatë shtatzanisë, fëmijët e tyre kanë më shumë gjasa të vuajnë nga psoriasis në fëmijëri. Kjo përcaktohet nga një studim i publikuar në Gazetën...

Si mund ta realizoni testin...

Të gjitha mikeshat tuaja flasin për testin Nifty? Keni lexuar për të nëpër forume, Facebook, dhe për më tepër nënat e ardhshme kanë shumë komente për të. Por cili eshte vendimi...

A mund të konsumoj peshk...

Peshku shpatë në shtatzani Konsumi i peshkut gjatë shtatzanisë rekomandohet absolutisht për shëndetin e mirë të nënës dhe fëmijës. Sidoqoftë, ka disa peshq që duhet të shmangen gjatë shtatzanisë, sepse...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X