loading

Sa e sigurt është lindja vaginale pas lindjes cezariane? Vjen përgjigjja nga Universiteti i Oksfordit

Pasi një grua lind nga një operacion cezarian, përpjekja për një lindje vaginale është shumë më e rrezikshme për nënën dhe foshnjën, zbulon një studim i ri.
0 0

Studiuesit në Universitetin e Oksfordit grumbulluan të dhëna për më shumë se 70 000 lindje në Skoci midis 2002 dhe 2015. Midis grave që provuan një lindje vaginale pas një operacioni të mëparshëm cezarian, 28% e tyre duhet të bënin operacion urgjent, raportuan studiuesit.

Përpjekja për një lindje vaginale u shoqërua me një rrezik të shtuar të këputjes së mitrës, transfuzionit të gjakut, infeksionit në të gjithë trupin dhe dëmtimit nga operacioni.

Rreziqet për foshnjën përfshijnë lindjen e tij të vdekur, dhe kjo kërkon “ringjalljen” e tij duke përdorur ilaçe apo intubacion.

Rreziku absolutisht i ulët

Për nënat, rreziku absolut i ndonjë prej këtyre ndërlikimeve, ishte i ulët, 2% për ato që përpiqen për një lindje vaginale dhe 1% e atyre që bëjnë një operacion cezarian.

Foshnjat pësuan një ose më shumë komplikime në 8% të lindjeve vaginale dhe në 6% të operacioneve të mëvonshme cezariane, zbuloi studimi.

Kathryn Fitzpatrick, një epidemiologe në Departamentin e Shëndetit të Oksfordit, Nuffield, drejtoi studimin, i cili u botua në internet në revistën PLOS Medicine.

“Gjetjet tona mund të përdoren për të këshilluar dhe menaxhuar gratë që kanë bërë më parë operacion cezarian dhe këto zbulime duhet të merren në konsideratë së bashku me provat ekzistuese mbi rrezikun e rritur të sëmundjes së rëndë të nënës në shtatzënitë pasuese, të shoqëruara me përsëritjen me zgjedhje të operacionit cezarian”, tha ajo në njoftimin për lajmet e ditarit.

Lexo edhe: Lindja me operacion cezarian- Si ndikon tek të sapolindurit?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Nuk kishte biletë, nxjerrin nga...

Ngjarja ka ndodhur në La Spezia, në Liguria. Francesca Pennucci, 45 vjeçe, është në muajin e nëntë të shtatzanisë. Ajo u përpoq të blinte biletën e autobusit kur tashmë kishte...

Mungojnë mjekët anestezistë, nëna humb...

Një dramë ka ndodhur në Vibo Valentia. Pasi u dërgua në shtëpi për shkak të mungesës së anestezistëve në spital, një grua humbi fëmijën që priste. Por spitali përmes një...

Ecuria e shtatzanisë me djalë...

Shekncëtarët kanë zbuluar se nënat që janë të stresuara kanë më shumë gjasa që të ngelin shtatzënë me vajza. Pak më shumë se gjysma e foshnjave të lindura në të...

Pse u pendova që tregova...

Ali Wong njihet për rolet e saj në komedi, por në një intervistë të kohëve të fundit me revistën Health, ajo dha një pasqyrë të gjendjes së saj për sa...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X