loading

Rritje e rasteve të infertilitetit, shkaqet kryesore

0 0

Një në pesë çifte vuan nga infertiliteti. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, 15% e çifteve në moshë riprodhuese luftojnë për një shtatëzani dhe shpesh është faji i infertilitetit femëror. Situata shpesh nënvlerësohet dhe kjo gjithashtu përfshin pasoja psikologjike.

Faktorët e rrezikut

Shkaqet kryesore të infertilitetit femëror është bllokimi i tubave, çrregullime të ovulimit, endometriozës, keqformime të mitrës dhe abortet e shumëfishta. Sëmundjet seksualisht të transmetueshme janë gjithashtu ndër shkaqet e infertilitetit femëror. Abuzimi me alkoolin, dieta e çekuilibruar, mungesa e aktivitetit fizik dhe duhanpirja janë të tjerë faktorë rreziku.

Vëmendje në tryezë

Sipas studimeve të fundit, për shembull, gratë që kërkojnë të ngelen shtatzënë duhet të rrisin konsumin e drithërave, omega-3, peshkut dhe sojës dhe të zvogëlojnë yndyrën dhe konsumin e mishit të kuq. Përveç kësaj, një multivitaminë e përditshme që përmban acid folik para dhe gjatë periudhës së shtatzënisë mund të përmirësojë shanset e arritjes dhe mbajtjes së shtatzënisë.

Kilet shtesë

Një faktor tjetër i rrezikut është mbipesha. Efektet negative në fertilitet janë të njohura, kjo është arsyeja pse specialistët gjithmonë këshillojnë që të përpiqeni të ngelni shtatzënë kur keni një peshë normale, të jeni në gjendje të përballeni me më pak rrezik dhe të mos keni ndikim negativ në shëndetin e fëmijëve.

Diabeti dhe tiroidja

Diabeti dhe mosfunksionimi i tiroideve janë ndër faktorët që duhen marrë në konsideratë. Si në rastin e reduktimit ose hiperfunksionimit të tiroides, ju mund të  keni ndërprerje më të shpeshta të shtatzënisë, keqformime dhe komplikime.

Ta dini!

Faktorë të tjerë janë ndotja e mjedisit dhe zgjedhjen për të pasur fëmijën e parë në një moshë të avancuar, mesatarisht në moshën 31, kur fertiliteti tashmë ka filluar rënien.

Lexo edhe: Infertiliteti mashkullor, shkak mungesa e parandalimit

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Helmimi i klorit, fëmijët përfundojnë...

Pushimiet e një familjeje morë një kthesë të frikshme për keq, dhe kulmi arriti kur u drejtuan me urgjencë në spital. Nëna e tre fëmijëve, Kathy Hartman ka rrëfyer ngjarjen,...

Vitamina B: A duhet t’ju...

Është mbi të gjitha vitamina B që favorizon zhvillimin e plotë të organizmit: ushqyes që trupi i njeriut nuk është në gjendje ta sintetizojë në mënyrë autonome dhe që duhet...

A është mirë të stërviteni...

Çfarë ndodh me trupin tuaj kur pini alkool? Gjëja e parë është se kur pini alkool, ju po nisni një sërë ndryshimesh fiziologjike. Pasi të kapërceni alkoolin, ai shkon në...

Përllogaritja e periudhës së lindjes,...

Llogaritja e kohës është gjithçka. Dhe kur është fjala për ardhjen në jetë të foshnjave, gratë në SHBA po mendojnë shumë mirë për këto llogaritje. Sipas hulumtimeve të reja lindjet...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X