X

Kryesore

Rritje e rasteve të infertilitetit, shkaqet kryesore

Një në pesë çifte vuan nga infertiliteti. Sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë, 15% e çifteve në moshë riprodhuese luftojnë për një shtatëzani dhe shpesh është faji i infertilitetit femëror. Situata shpesh nënvlerësohet dhe kjo gjithashtu përfshin pasoja psikologjike.

Faktorët e rrezikut

Shkaqet kryesore të infertilitetit femëror është bllokimi i tubave, çrregullime të ovulimit, endometriozës, keqformime të mitrës dhe abortet e shumëfishta. Sëmundjet seksualisht të transmetueshme janë gjithashtu ndër shkaqet e infertilitetit femëror. Abuzimi me alkoolin, dieta e çekuilibruar, mungesa e aktivitetit fizik dhe duhanpirja janë të tjerë faktorë rreziku.

Vëmendje në tryezë

Sipas studimeve të fundit, për shembull, gratë që kërkojnë të ngelen shtatzënë duhet të rrisin konsumin e drithërave, omega-3, peshkut dhe sojës dhe të zvogëlojnë yndyrën dhe konsumin e mishit të kuq. Përveç kësaj, një multivitaminë e përditshme që përmban acid folik para dhe gjatë periudhës së shtatzënisë mund të përmirësojë shanset e arritjes dhe mbajtjes së shtatzënisë.

Kilet shtesë

Një faktor tjetër i rrezikut është mbipesha. Efektet negative në fertilitet janë të njohura, kjo është arsyeja pse specialistët gjithmonë këshillojnë që të përpiqeni të ngelni shtatzënë kur keni një peshë normale, të jeni në gjendje të përballeni me më pak rrezik dhe të mos keni ndikim negativ në shëndetin e fëmijëve.

Diabeti dhe tiroidja

Diabeti dhe mosfunksionimi i tiroideve janë ndër faktorët që duhen marrë në konsideratë. Si në rastin e reduktimit ose hiperfunksionimit të tiroides, ju mund të  keni ndërprerje më të shpeshta të shtatzënisë, keqformime dhe komplikime.

Ta dini!

Faktorë të tjerë janë ndotja e mjedisit dhe zgjedhjen për të pasur fëmijën e parë në një moshë të avancuar, mesatarisht në moshën 31, kur fertiliteti tashmë ka filluar rënien.

Lexo edhe: Infertiliteti mashkullor, shkak mungesa e parandalimit

Comments

comments

Loading...
Me shume ne: Infertiliteti, Nje guide e pergjithshme
sresi te bebet, stresi te femijet, kur fillojne femijet te ndiejne stres
Në cilën moshë stresi prek fëmijët?

Duket se fëmijët e vegjël nuk janë të paprekur nga stresi, por një hulumtim i kohëve të fundit e ka...

Close