X

Kryesore

Infertiliteti mashkullor, shkak mungesa e parandalimit

 

Ndërsa teknikat e riprodhimit të asistuar mjekësor (PMA) paraqesin për shumë çifte mundësi unike për të realizuar ëndrrën e të pasurit një fëmijë, është po aq e vërtetë se ne duhet të veprojmë së pari për të shmangur nevojën e përdorimit të tyre. Duke filluar nga parandalimi i sëmundjes shëndetësore të sistemit riprodhues të mashkullit.

Meshkujt nuk përpiqen për parandalim

Identifikimi dhe trajtimi i problemeve riprodhuese të meshkujve është një nga temat më aktuale në luftën kundër infertilitetit në çift. Sepse, sipas studiuesve në një kohë kur kontrollet gjinekologjike janë shtuar, kontrollet te andrologu mbeten ende një tabu.

Dhe kështu, në krahasim me vajzat që tashmë që në moshën 18 vjeçare bëjnë Pap test dhe ultratinguj ovarian, për djemtë ka një mungesë të plotë të parandalimit, konfirmon urologu dhe endokrinologu Foresta Carlo në Universitetin e Padovës.

Ka pak informacion

Ekziston pothuajse një errësirë totale për sa i përket efektit që ka konsumi i hashashit apo marijuanës në prodhimin e spermës.

A e dini këtë?

Infeksionet urogenitale tek burrat mund të shkaktojnë infertilitet në 6-10% të rasteve.

Lexo edhe: Ibuprofeni mund te shkaktoje infertilitet tek meshkujt

Comments

comments

Loading...
Me shume ne: Infertiliteti, Nje guide e pergjithshme
nderrimi i pelenes, bebelina, infeksion, vdes foshnja
Vdes fëmija nga infeksioni, 2 javë pa ndërruar bebelinën

Një histori absurde vjen nga Shtetet e Bashkuara, pikërisht nga Misisipi. Dy prindër, në vend që të kujdesen për fëmijën...

Close