Infertiliteti mashkullor, shkak mungesa e parandalimit

0 0

 

Ndërsa teknikat e riprodhimit të asistuar mjekësor (PMA) paraqesin për shumë çifte mundësi unike për të realizuar ëndrrën e të pasurit një fëmijë, është po aq e vërtetë se ne duhet të veprojmë së pari për të shmangur nevojën e përdorimit të tyre. Duke filluar nga parandalimi i sëmundjes shëndetësore të sistemit riprodhues të mashkullit.

Meshkujt nuk përpiqen për parandalim

Identifikimi dhe trajtimi i problemeve riprodhuese të meshkujve është një nga temat më aktuale në luftën kundër infertilitetit në çift. Sepse, sipas studiuesve në një kohë kur kontrollet gjinekologjike janë shtuar, kontrollet te andrologu mbeten ende një tabu.

Dhe kështu, në krahasim me vajzat që tashmë që në moshën 18 vjeçare bëjnë Pap test dhe ultratinguj ovarian, për djemtë ka një mungesë të plotë të parandalimit, konfirmon urologu dhe endokrinologu Foresta Carlo në Universitetin e Padovës.

Ka pak informacion

Ekziston pothuajse një errësirë totale për sa i përket efektit që ka konsumi i hashashit apo marijuanës në prodhimin e spermës.

A e dini këtë?

Infeksionet urogenitale tek burrat mund të shkaktojnë infertilitet në 6-10% të rasteve.

Lexo edhe: Ibuprofeni mund te shkaktoje infertilitet tek meshkujt


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X