Rreziqet nëse fëmijët qëndrojnë shumë të ulur

0 0

Një raport global i përgatitur nga hulumtuesit kanadezë në 49 shtete tregon se fëmijët e sotëm nuk lëvizin të mjaftueshëm për të qëndruar të shëndetshëm dhe të kenë një rritje të duhur.


Çdo vend është i ndryshëm

Ekspertët kanë përdorur parametra të ndryshme që lidhen me veprimtarinë e fëmijëve si: veprimet e qeverisë për të nxitur lëvizjen në zakonet familjare (përdorimin e makinave). Raporti tregon se vendet me fëmijët më aktivë (ata që qëndrojnë më pak ulur) janë Sllovenia, Zimbabve dhe Japonia, ku lëvizja fizike është një normë e rëndësishme shoqërore. Në Japoni, të gjithë shkojnë në shkollë në këmbë në saje të legjislacionit që siguron shkolla pranë shtëpive (jo më shumë se 4 km larg fëmijëve dhe jo më shumë se 6 për nxënësit e shkollave të mesme).

Obeziteti në rritje në botë

Lidhur ngushtë me stilin e qëndrimit ulur është epidemia e mbipeshës midis fëmijëve dhe adoleshentëve. Në vitin 2017, 38.3 milionë fëmijë nën moshën 5 vjeç ishin mbipeshë, 8 milionë më shumë se 30.1 milionë në vitin 2000. Në vitin 2017, 5.6% e popullsisë foshnjore nën 5 vjeç ishin mbipeshë. Në Evropë, 1 në 3 fëmijë është mbipeshë.

Shëndeti po dëmtohet

Autorët e studimit arritën në përfundimin se përdorimi i tepruar i telefonave dhe kompjuterëve dhe lëvizjet në mënyrë rigoroze me makinë po shtyjnë fëmijët të bëhen gjithnjë e më sedentarë. Fëmijët fizikisht joaktivë janë në rrezik të problemeve shëndetësore fizike, mendore, sociale dhe njohëse.


Detyra e prindërve

Prindërit kanë një detyrë të madhe: të përpiqen t’i bëjnë fëmijët e tyre të lëvizin më shumë. Nga sportet e organizuara në lojë në natyrë, lëvizja duhet të inkurajohet sa më shumë që është e mundur, edhe në dimër në të ftohtë. Për më tepër, edhe në shtëpi, duhet të kufizohet përdorimi i telefonave dhe video lojërave, duke inkurajuar aktivitete të tjera. Pastaj, të gjithë përpiquni të përdorni gjithnjë e më pak makinën dhe mundohuni të lëvizni në këmbë sa herë që të jetë e mundur.

Lexo edhe: Qendrimi per nje kohe te gjate ulur ju shkurton jeten

Sorry, there are no polls available at the moment.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X