Risia ne Japoni, vaksinat me ngjites!

0 1

Për të zëvendësuar metodën tradicionale të vaksinimit me shiringë, pra me shpim, Japonia ka nxjerrë në përdorim eksperimental vaksinat e reja me anën e ngjitjes. Deri tani funksionon vaksina e gripit, dhe të tjerat janë duke u eksperimentuar. Duke qënë se tentative e vaksinimit me anën e një sprai ka qënë e dështuar, sidomos për atë të fruthit, tani duhej një vaksinë që të përbëhej nga mikroage që të çonin vaksinën në trupin e njeriut.

Vaksina MycroHyala

Quhet kështu vaksina që aplikohet me anën e këtyre ngjitëseve dhe në momentin që vendoset në lëkurën e njeriut fillon të shkrijë. Në këtë moment aget (gjilpërat e vogla) të cilat janë mikroskopike dhe përbëhen nga acidi ialunorik, fillojnë të lëshojnë përbërjen që ndodhet brenda vaksinës pa asnjë dhimbje apo simptoma.

Rreziku për infeksione

Një hap i rëndësishëm është edhe eleminimi i rreziqeve për infeksione, dhe nëse bëhet fjalë për age mundësitë nuk janë totalisht të përjashtuara edhe pse deri diku të vogla. Studiuesi kryesor është Shinsaku Nakagaëa dhe shprehet se mikroaget e vaksinës që shkrihet janë të përbëra nga një substancë natyrale që gjendet në organizmin tonë, pra acidin ialunoik dhe veprojnë në sipërfaqen e sipërmetë lëkurës, por gjithçka është ende në fazën eksperimentale dhe deri tani nuk mund të përjashtojmë rrezikun e infektimit. Ngelet për të dhënë një rezultat përfundimtar në një tjetër moment. Risia u botua në revistën Biomaterials.

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

  • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
  • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
  • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
  • TV (13%, 78 Votes)78
  • Muzike (8%, 49 Votes)49
  • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

  1. Xhordi Rica

    Prsh,kam djalin 6 vjeq ndodhem ne greqi.kam nje vit ktu.Ne Shqipëri ja kam bre rregullisht vaksinat deri ne dy vjeq pastaj ja kam vazhduar ktu sipas programit qe kan ktu,doja te dija a ka ndonjë probl ndryshimi vaksinimit sepse ne Shqiperi kan tjeter menyr vaksinimi.flm

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X