Rera qe zhvillon trurin e femijes…

0 0

Edhe rëra e plazhit mund të konsiderohet si një lojë stimuluese për trurin e fëmijës. Ajo quhet rëra kinetike dhe është e formuar nga 98% “rërë”, në të cilën shtohet një polimer i cili e transformon atë në një material që nuk ngjitet në duart e fëmijës, nuk thahet dhe nuk bën pisë. Pra në një lodër ideale për t’u përdorur edhe në shtëpi.

Si mund të përdoret?

Me anën e kësaj rëre fëmija juaj mund të zhvillojë lojra të ndryshme, pasi ajo mund të shndërohet në gjithçka që ai do dhe më pas të ruhet si të gjitha lodrat e tjera për t’u ripërdorur.

Si ndikon në zhvillimin e fëmijës?

Ka efekte pozitive kryesisht në zhvillimin motorik dhe duke filluar nga muaji 14 e ndihmon fëmijës të eksplorojë aspektin sensorial. Është gjithashtu një aktivitet qetësues dhe duke e kaluar nëpër gishta të fal një efekt pozitiv. Është shumë mirë të përdoret si loja e fundit e ditës duke qënë se e qetëson atë para gjumit. Kjo rërë është shumë e mirë edhe për të stimuluar fantazinë e fëmijës, duke qënë se preket, shtypet, jep mundëinë e të krijuarit të lojërave të ndryshme.

Si mund ta përgatisim?

Ju mund ta blini atë në dyqanet e lodrave të fëmijës, por mund ta përgatisni edhe vetë duke përzier 300 gr niseshte misri, 300 gr miell integral dhe 100 ml vaj. I përzieni të gjitha duke përftuar kështu një masë homogjene.

A i planifikoni paraprikisht shpenzimet qe mund te realizoni gjate nje muaji bazuar ne buxhetin tuaj familjar?

Loading ... Loading ...

Rregjistrohu edhe ti ne portalin pernenat.al duke klikuar ne: https://www.pernenat.al/register


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Sa është madhësia normale e...

Adoleshenca është koha e rritjes së shpejtë dhe ndryshimeve të tjera të nxitura nga fillimi i pubertetit. Mund të jetë një kohë e pasigurisë së madhe, pasi disa adoleshentë në...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X