Rendesia e kujdesit per dhembet

0 0

Të kesh dhëmbë qumështi të shëndetshëm është e rëndësishme:

 • për zhvillimin gjuhësor;
 • për të ruajtur vendin për dhëmbët e dytë;
 • për t’u dukur bukur;
 • për të mos ja ngjitur kariesin dhëmbëve të përhershëm.

Si krijohet kariesi?

Sheqeri ngjitet mbi dhëmbë si një shtresë e padukshme (pllaka). Bakteriet shndërrohen në gojë në acid. Ky acid shkrin zmaltin e dhëmbit. Në fillim duken vetëm njolla të vogla të zeza, më vonë vrima të vogla. Tek vrimat e mëdha, janë nervat jashtë dhe kjo shkakton dhimbje dhëmbi. Sheqeri (i shndërruar) dhe mospastrimi i dhëmbëve janë shkaku kryesor i kariesit. Pasta e dhëmbëve me fluor dhe kripa e gjellës me përmbajtje fluori, bëjnë që bakteriet e kariesit ta humbasin ngjitjen e tyre në dhëmbë.

Pastrimi i saktë i dhëmbëve

 • 2 herë në ditë, sidomos para se të shkojmë për të fjetur!
 • Është e mjaftushme, që sasia e pastës së dhëmbëve mbi furçë të jetë sa një kokërr bizele.
 • Përdorni pastë dhëmbësh me përbërje fluori (lexoni udhëzimet në tubin e pastës së dhëmbëve, përsa i përket moshës së përdorimit).
 • Pasi fëmija lan dhëmbët, ju duhet t’ja pastroni edhe një herë vetë ata, të paktën derisa fëmija të arrijë moshën për të shkruar dhe lexuar vetë.

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

 • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
 • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
 • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
 • TV (13%, 78 Votes)78
 • Muzike (8%, 49 Votes)49
 • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X