Rendesia e korsese ne shtatzani

0 0

Deri tani kemi dëgjuar të flitet në lidhje me përdorimin e korsesë pas lindjes së fëmijës, por çfarë rëndësie ka përdorimi i saj gjatë shtatzanisë? Sigurisht që i referohemi një korseje të posaçme për këtë periudhë, të cilat nuk e dëmtojnë aspak fëmijën. Ato kanë një funksion mbështetës.
Kur mund të vendoset korseja gjatë shtatzanisë?
Zakonisht kjo korse përdoret gjatë javëve të fundit të shtatzanisë por varet edhe nga nevoja që mund të ketë gruaja për ta vënë edhe më parë.
Për çfarë shërben kjo korse?
Gjatë 9 muajve të shtatzanisë trupi pëson një sërë ndryshimesh të cilat mund të shkaktojnë dhimbje tek gruaja, ose të paktën dhimbje lombare. Duke qënë se barku bëhet gjithnjë edhe më i madh, mund të lindë nevoja që të sigurohet një mbështetje e tillë në mënyrë që dhimbja e shpinës të reduktohet si pasojë e mbajtjes së një pozicioni më të mirë pas vënies së korsesë.
A është e dëmshme?
Jo, korseja nuk është e dëmshme as për nënën dhe as për fëmijën që ajo ka në bark, megjithatë jo të gjitha gratë arrijnë të përshtaten me të dhe ta mbajnë. Disa të tjera, pasi e provojnë nuk mund të qëndrojnë më pa të. Mbajtja e saj nuk është e detyrueshme, ju mund ta vendosni ose jo sipas nevojës që keni. Zakonisht më shumë nevojë për të kanë gratë që presin binjakë ose që kanë një fëmijë të shëndetshëm.

Lexoni dhe: Korseja gjate dhe pas shtatzanise, duhet ta perdorim?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X